Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO z akredytacją Sojuszu

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO uzyskało akredytację – tym samym stało się 24-tą  tego typu instytucją w Pakcie Północnoatlantyckim. Centrum działa w Krakowie i spełnia wszystkie wymogi określone przez Komitet Wojskowy Sojuszu.

– Centrum Eksperckie NATO uzyskało akredytację, jest już pełnoprawnym ośrodkiem NATO. Kilkunastomiesięczne prace adaptacyjne, czynione przez kierownictwo Centrum, przez funkcjonariuszy SKW – zakończyły się pozytywnie – podkreśla Piotr Bączek, szef Służb Kontrwywiadu Wojskowego.

Specjalna komisja wystawiła pozytywną ocenę systemom bezpieczeństwa, stanowiskom pracy, bezpieczeństwu informacji. Centrum będzie wskazywało nowe kierunki działania służb specjalnych w naszym regionie, dodaje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Piotr Bączek.

Zadaniem Centrum jest udział w opracowywaniu doktryn kontrwywiadowczych NATO, prowadzenie specjalistycznych kursów i szkoleń, wspieranie procesów oraz analizowanie wniosków i oświadczeń z dotychczasowych operacji.

Polska jest krajem granicznym, dlatego – jak mówi  mjr rezerwy Grzegorz Trzeciak, dobrze się stało, że powstało u nas takie Centrum.

– Osłona kontrwywiadowcza jest niezbędna w każdej strukturze wojskowej, w tym także wojskowej strukturze międzynarodowej. Przeciwnik zawsze będzie chciał wiedzieć o nas jak najwięcej, natomiast my musimy tą tajemnicę chronić, niezależnie o tym, czy mówimy o szczeblu kompanii, brygady, czy o szczeblu NATO – zaznacza mjr Grzegorz Trzeciak, były dowódca eskadry dronów.

Pod koniec grudnia 2015 roku wokół Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO rozpętała się polityczna burza. Minister Obrony Narodowej zdecydował się na odwołanie poprzedniego dyrektora Centrum pułkownika Krzysztofa Duszę.

– Minister Obrony Narodowej ponad tydzień temu podjął decyzje o odwołaniu pułkownika Duszę z funkcji dyrektora Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Z racji tego, że został wobec niego zawieszony dostęp do informacji niejawnych –informował wówczas Bartłomiej Misiewicz, szef Gabinetu Politycznego MON.

Opozycja alarmowała, że to zamach resortu, kierowanego przez Antoniego Macierewicza, na instytucje NATO. MON tłumaczyło, że chciało jak najszybciej ukrócić samowolę byłego kierownictwa placówki. Takie działania były niezbędne tłumaczy dr Grzegorz Piątkowski.

– Jeśli istnieje nawet 1 proc. szans na to, że z jego strony były jakieś działania, które mogły być podejrzane, to natychmiast minister powinien przeciąć to wszystko. Tak jak z resztą to uczynił. Oczywiście może to być tylko jeden procent, ale jakikolwiek cień podejrzeń, w kwestii Wojska Rzeczpospolitej, tak się musi po prostu zakończyć – komentuje dr Grzegorz Piątkowski.

W 2016 roku w Centrum trwał audyt sprawdzający działania poprzedników.  Wówczas siedziba tej instytucji znajdowała się przy ul. Chałubińskiego w Warszawie. Jak podkreśla Mariusz Marosek z ministerstwa obrony narodowej, audyt potwierdził, że CEK nie spełniało wymogów jeśli chodzi o bezpieczeństwo informacji.

– Nie było możliwe zainstalowanie systemów łączności niejawnej. Stwierdziliśmy również, że to jest konsekwencją, o czym powiedziałem przed chwilą, że nie było możliwością przechowywania tam żadnych, podkreślam żadnych materiałów niejawnych – akcentuje Mariusz Marosek.

Dlatego siedzibę przeniesiono do Krakowa. SKW skierowała trzy zawiadomienia do prokuratury dotyczące przetrzymywania w tym Centrum, m.in. materiałów niejawnych w miejscu do tego ni przystosowanym.

– Pierwsze zawiadomienie dotyczyło odnalezienia dokumentów niejawnych znajdujących się w pokojach zajmowanych przez osoby wtedy delegowane do Centrum. Chociaż te osoby nie powinny dysponować tą dokumentacją – zaznacza Piotr Bączek, szef Służb Kontrwywiadu Wojskowego.

Zarzuty postawiono dwóm osobom. Inne zawiadomienie złożono w sprawie interpelacji poselskich, których projekty znaleziono w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu i zachowania się funkcjonariuszy oddelegowanych do Centrum. Poza Polską i Słowacją, które zostały państwami ramowymi, w powołanie Centrum Kontrwywiadu NATO w Polsce włączyły się Chorwacja, Czechy, Litwa, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy. Polska jest zaangażowana w prace 13 różnych centrów eksperckich NATO.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl