40 milionów złotych dla zakładów Cegielskiego w Poznaniu

40 milionów złotych otrzymają poznańskie zakłady imienia Hipolita Cegielskiego. Pieniądze mają być przeznaczone na badania technologiczne i rozwój. Chodzi o wdrażanie nowych rozwiązań, takich jak zaprezentowany wczoraj po raz pierwszy w Polsce silnik elektryczny. To innowacyjny napęd przeznaczony dla samochodów dostawczych.

Wczoraj w Poznaniu gościł wicepremier Mateusz Morawiecki. Minister rozwoju i finansów przyjechał do legendarnych zakładów HCP na prezentację nowatorskiego silnika elektrycznego. Prezes poznańskiego zakładu podkreślał, że to najnowocześniejszy 5-fazowy silnik indukcyjny.

– Technologia węglika krzemu, którą zastosowaliśmy spowoduje – mogę to śmiało powiedzieć – że nasza konkurencja nie będzie w stanie nam stawić czoła. Przynajmniej przez jakiś czas – akcentował Wojciech Więcławek, prezes zakładów HCP.

Silnik ma znaleźć zastosowanie w samochodzie elektrycznym, nad którym pracuje obecnie firma Ursus. Prototypowy model takiego auta pokazano w trakcie podpisywania umowy inwestycyjnej. Umowę pomiędzy Ministerstwem Rozwoju, Polskim Funduszem Rozwoju a Zakładami Hipolita Cegielskiego, podpisano w obecności wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Umowa opiewa na kwotę 40 milionów złotych. Wicepremier rządu Beaty Szydło powiedział, że życzyłby wszystkim mieszkańcom nie tylko Poznania i Wielkopolski, ale całego kraju, aby zakłady Cegielskiego nie tylko odzyskały swoją dawną świetność, ale żeby stały się symbolem rozwoju gospodarczego XXI wieku.

– Inwestujemy kwotę 40 milionów złotych z myślą o tym, aby długoterminowo wspierać rozwój spółki – tłumaczył Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dzięki inwestycji poznański zakład będzie mógł dostosować park maszynowy do produkcji nowoczesnych napędów elektrycznych dla samochodów o tym napędzie. Inwestycja ma też zwiększyć atrakcyjność spółki w relacjach ze strategicznymi partnerami biznesowymi.

Jak przypomniał wicepremier Mateusz Morawiecki jeszcze kilkanaście miesięcy temu mówiło się o tym, że legendarne zakłady Cegielskiego mogą upaść. Dziś, wiele wskazuje na to, że Cegielski wyszedł na prostą.

– To będzie takie trzecie życie Cegielskiego, symbolizujące reindustrializację w ramach Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – mówił wicepremier.

Swoją światową premierę silnik Cegielskiego miał na zakończonych niedawno targach w Hanowerze. Samochód, który ma powstać na podstawie umowy z Ursusem, będzie w stanie przejechać 150 kilometrów na jednym ładowaniu baterii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl