Polska fregata i śmigłowiec w manewrach NATO

Fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” ze śmigłowcem SH-2G na pokładzie wypłynęła w czwartek z Gdyni, by wziąć udział w manewrach NATO na Morzu Północnym. Ćwiczenia „Dynamic Mongoose 2014” związane są z wykrywaniem i niszczeniem okrętów podwodnych.

Jak poinformował w czwartek kpt. mar. Piotr Wojtas z biura prasowego 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” kieruje się do norweskiego portu Bergen, w którego okolicach odbędą się ćwiczenia. Na miejsce okręt dotrze pod koniec przyszłego tygodnia, kiedy to rozpocznie się zaplanowana na tydzień operacja „Dynamic Mongoose 2014”. Jak wyjaśnił kpt. mar. Wojtas, po drodze do Bergen polscy marynarze i lotnicy morscy będą wykonywać wewnętrzne ćwiczenia i odbywać egzaminy.

Głównym celem manewrów „Dynamic Mongoose” jest doskonalenie sił NATO w prowadzeniu operacji zwalczania okrętów podwodnych. Polska marynarka już po raz kolejny bierze udział w tych ćwiczeniach, np. przed dwoma laty na manewry wysłano trzy śmigłowce Mi-14PŁ z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie.

Kpt. mar. Wojtas wyjaśnił, że wykrywanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych jest bardzo istotne przede wszystkim ze względu na duże możliwości, jakimi dysponują tego typu jednostki.

– Jeden okręt podwodny może skutecznie sparaliżować funkcjonowanie dużego portu lub zaangażować do działań znaczne siły okrętowe i lotnicze – powiedział kpt. mar. Wojtas.

Fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego i monitoringu żeglugi. Jest ona m.in. uzbrojona w jedne z najnowocześniejszych w Europie torpedy typu MU-90. Okręt posiada też system maskowania, który zmniejsza prawdopodobieństwo wykrycia go przez zanurzony okręt podwodny.

Z kolei śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych typu SH-2G znacznie rozszerzają możliwości fregaty w walce z okrętami podwodnymi i w patrolowaniu akwenów morskich. Śmigłowce te są wyposażone m.in. w radar służący obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy wykrywania okrętów podwodnych, w tym pławy radiohydroakustyczne i detektor anomalii magnetycznych.

RIRM/PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl