Polscy naukowcy prowadzą badania nad grafenem

Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie już od 10 lat prowadzą badania nad grafenem. Jednak dopiero teraz mogą liczyć się na rynku międzynarodowym.

Grafen to węgiel, tylko w najcieńszej możliwej postaci. Ma grubość jednego atomu, który przypomina plaster miodu. Posiada szerokie zastosowanie w przemyśle elektronicznym i biomedycznym. Może posłużyć m.in. do produkcji elastycznych smartfonów, baterii o zwiększonej wydajności czy do rozwoju terapii antynowotworowych.

– To jest w pełni przezroczysty grafen. Rośnie on na miedzianej folii. Mamy technologię, która umożliwia jego transfer na różna podłoża, w tym szkoło. Tak przetransportowany grafen, włożony pomiędzy szklane płytki, może służyć jako przejrzysty grzejnik, a jego przejrzystość może sięgać nawet dziewięćdziesiąt siedem procent, jest ona znacznie wyższa niż w przypadku istniejących już technologii – mówi mgr inż. Tymoteusz Ciuk z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie.

Przezroczystość to nie jedyna zaleta polskiego grafenu.

– Opracowaliśmy pełną technologię czujnika, bazującą na polu magnetycznym grafenu – wyjaśnia Tomasz Ciuk.

– To, co odróżnia te czujniki od innych technologii to to, że mogą one pracować nawet w temperaturze 300 stopni Celsjusza – dodaje.

Posłużą one do pomiaru przepływu prądu w bardzo trudnych warunkach, niedostępnych dla zwykłych czujników. Grafen może okazać się również pomocny w naszym codziennym życiu.

– Takie urządzenie jak przezroczysty grafen może odnaleźć zastosowanie w motoryzacji, jako przednia szyba, w architekturze naszych budynków i w konstrukcji okien. Możliwe będzie utrzymanie czystych szyb nawet podczas okresu zimowego – podkreśla Tomasz Ciuk.

Polacy są w bardzo wąskiej światowej czołówce pod względem wielkości i ilości produkcji grafenu. Jednak by Polska naprawdę liczyła się w grafenowym wyścigu, potrzebna jest ogromna praca i nakłady finansowe.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl