Polscy lekkoatleci wielcy w Pekinie!

Osiem medali, w tym trzy złote takiego wyniku polskich lekkoatletów w Pekinie nie spodziewał się nikt. W biało-czerwonych barwach na podium mistrzostw świata stawali nie tylko utytułowani już zawodnicy (Paweł Fajdek, Anita Włodarczyk i Piotr Małachowski), ale również młodzi, mający przed sobą wielką sportową karierę.


Wojciech Nowicki, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Adam Kszczot i Robert Urbanek – to nowi idole polskich kibiców. W Pekinie osiągnęli oni więcej niż oczekiwano. Najbardziej zaskoczyli Nowicki, Lisek i Urbanek. Sukces Kszczota i Wojciechowskiego to potwierdzenie ich przynależności do światowej czołówki.

Nareszcie spełniony…

Adam KszczotZdobywał medale w hali i na mistrzostwach Europy. Do spełnienia brakowało mu tylko krążka mistrzostw świata. Mowa o Adamie Kszczocie, który w Pekinie osiągnął swój największy sukces w dotychczasowej karierze. Srebrny medalista mistrzostw nawiązał do wielkiego wyniku Pawła Czapiewskiego. Wciąż aktualny rekordzista Polski w 2001 r. w Edmonton jako trzeci przekroczył linię mety w biegu na 800 m.

Następcy mistrzów…

Wojciech NowickiWojciech Nowicki i Robert Urbanek udowodnili, że są w stanie godnie zastąpić mistrzów pokroju Pawła Fajdka i Piotra Małachowskiego. Ten drugi dokonał już tego na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w Zurychu. Słabą dyspozycję naszego najlepszego dyskobola wynagrodził nam w Szwajcarii świetnie rzucający 27-latek z Łęczycy.

Trio z Polski, każdy walczy o medal…

Wojciechowski LisekWielką niewiadomą na każdej światowej imprezie jest dyspozycja biało-czerwonych w konkursie skoku o tyczce. Minimum na mistrzostwa wypełniło trzech – Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek i Robert Sobera. Każdy z nich, gdy staje na skoczni, rozbudza nadzieje polskich kibiców na kolejny medal. Tym razem nie zawiedli, czekamy na kolejne sukcesy w Rio de Janeiro.

Bezkonkurencyjni…

Anita WłodarczykMistrzowskie ambicje, wola walki i całkowita dominacja – tak można określić mistrzostwa świata w wykonaniu polskich złotych medalistów. Anita Włodarczyk nie tyle rywalizowała na rzutni z pozostałymi zawodniczkami, co ścigała się z ustanowionym przez siebie fantastycznym rekordem świata. Piotr Małachowski złoto zapewnił sobie w drugim podejściu. Podczas gdy rywale mieli problem z przekroczeniem granicy 65 m, wicemistrz olimpijski z Pekinu posłał dysk na odległość przeszło 67 m. O swojej wielkości Paweł Fajdek nie musiał przekonywać nikogo. Polak, jako jedyny młociarz, regularnie przekraczał w tym sezonie granicę 80 m, a w finale jego dominacja nie podlegała żadnej dyskusji.

Najlepszy występ w historii…

Fajdek Nowicki KszczotWystęp biało-czerwonych nie był tylko udany, był najlepszy w historii startów polskich lekkoatletów na mistrzostwach świata. Osiem krążków nasi zawodnicy zdobyli dotychczas tylko w Berlinie (2009). Tym razem jednak zwiększyła się liczba medali z najcenniejszego kruszcu. Trzy złota w Pekinie przebiły dwa ze stolicy Niemiec. W klasyfikacji medalowej mistrzostw Polska zajęła szóste miejsce. W ilości krążków Polacy ustąpili jedynie Kenijczykom, Jamajczykom, Amerykanom i Chińczykom.

* * *

Medale Polaków na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Pekinie:

Złoto:
Anita Włodarczyk – rzut młotem kobiet [więcej]
Paweł Fajdek – rzut młotem mężczyzn [więcej]
Piotr Małachowski – rzut dyskiem mężczyzn [więcej]

Srebro:
Adam Kszczot – bieg na 800 m mężczyzn [więcej]

Brąz:
Wojciech Nowicki – rzut młotem mężczyzn [więcej]
Paweł Wojciechowski – skok o tyczce mężczyzn [więcej]
Piotr Lisek – skok o tyczce mężczyzn [więcej]
Robert Urbanek – rzut dyskiem mężczyzn [więcej]

Sport.RIRM

drukuj