fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

W Polsce oddaje się do użytku coraz więcej nowych mieszkań

W 2016 r. oddano do użytku ponad 80 tys. nowych mieszkań. To o 17,2 proc. więcej niż w 2015 r. – wynika z analizy ekspertów. Według danych jednej z firm, w tym samym okresie wydano ponad 118 tys. pozwoleń na budowę kolejnych lokali.

To najwyższa liczba od wiosny 2008 r. Analitycy podkreślają, że rok 2017 może być równie dobry, jak poprzedni.

Przyczyn tego pozytywnego zjawiska jest kilka, natomiast główną jest poprawa sytuacji gospodarczej w Polsce – powiedział poseł Bogdan Rzońca, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

Polska gospodarka ruszyła. Wszystkie dane makroekonomiczne wskazują, że mamy dobrą koniunkturę gospodarczą. Wiedzą o tym deweloperzy, którzy inwestują w mieszkania. Bardzo istotnym warunkiem jest również to, że spada w Polsce bezrobocie i zwiększyła się minimalna stawka godzinowa. To również jest powód, przez który ludzie mają więcej pieniędzy w portfelu. Jest więc cały szereg bardzo dobrych, koniunkturalnie gospodarczych zdarzeń i to może powodować rozwój rynku mieszkaniowego -wskazuje poseł Rzońca.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także rządowy program Mieszkanie plus. Zakłada on m.in. zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach. Powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności.

Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 zł do 20 zł za mkw.

Obecnie BGK Nieruchomości ma do dyspozycji 5 mld zł na program Mieszkanie plus. Kwota może docelowo zwiększyć się nawet do kilkudziesięciu miliardów złotych.

RIRM

drukuj