fot. twitter.com

Polityk Prawicy RP pozwie G. Verhofstadta za słowa nt. Marszu Niepodległości

Polityk Prawicy Rzeczypospolitej Bawer Aondo-Akaa poinformował w czwartek, że zamierza złożyć pozew przeciwko szefowi Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy – Guyowi Verhofstadtowi. Chodzi o jego słowa nt. Marszu Niepodległości podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim.

W środę w PE eurodeputowani reprezentujący większość frakcji, wzywali polskie władze do respektowania wartości Unii Europejskiej. Szef Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt zwrócił się podczas debaty do Komisji Europejskiej, aby uruchomiła art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. Nawiązał też do Marszu Niepodległości. Jak mówił, na ulice Warszawy wyszły tysiące „faszystów, neonazistów, białych suprematystów”. Wskazywał, że marsz ten „miał miejsce 300 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, to nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie”.

„To kuriozalna wypowiedź, która generalizuje problem, a każda generalizacja szkodzi. Jeśli pan europoseł Verhofstadt mówi o nas >>neonaziści<< nie będąc na Marszu i nie widząc, kto na nim był, to mija się z prawdą” – powiedział w rozmowie z Onetem Aondo-Akaa, który był uczestnikiem sobotniego Marszu Niepodległości.

Bawer Aondo-Akaa przyznał, że podczas wydarzenia pojawiło się „kilku neonazistów, którzy mieli na transparentach obrzydliwe hasła”, jednak, jak wskazywał, był to „zaledwie niewielki odsetek” wszystkich uczestników Marszu.

Jego pełnomocnikiem w sądzie ma być wiceprezes Ordo Iuris, adwokat Jerzy Kwaśniewski.

„Na prośbę znieważonego dr Bawera Aondoo-Akaa (uczestnika #MarszNiedpoległości2017) @OrdoIuris podejmuje się jego reprezentacji w sprawie przeciwko @guyverhofstadt” – napisał na Twitterze.

Dodał, że obecnie, wraz z Aondo-Akaą sprawdzają, czy immunitet chroni Verhofstadta przed powództwem w Polsce.

„Rozważamy też uchylenie immunitetu lub pozwanie w Belgii” – zaznaczył Jerzy Kwaśniewski.

PAP/RIRM

drukuj