(fot.PAP/EPA)

Polityk CDU zarzuca Merkel brak odwagi w polityce 

Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego CDU/CSU Michael Fuchs na łamach tygodnika „Der Spiegel” zarzucił kanclerz Niemiec Angeli Merkel brak odwagi i unikanie w związku z tym podejmowania niepopularnych decyzji. Domaga się nowej polityki gospodarczej.

„Tak dalej być nie może” – powiedział Fuchs w rozmowie ze „Spieglem”. Jak zaznaczył, sytuacja w Niemczech jest dobra, szczególnie w porównaniu z resztą Europy. „W minionych sześciu miesiącach osłabiliśmy jednak fundament naszych sukcesów; musimy z tym skończyć” – ocenił polityk CDU.

Fuchs wskazał, że jego partia zgodziła się na zbyt dużo kompromisów forsowanych przez SPD w negocjacjach koalicyjnych. „W polityce gospodarczej konieczny jest nowy początek” – podkreślił. Do końca tej kadencji musimy przestrzegać zasady, że należy unikać wszystkiego, co może osłabić konkurencyjność gospodarki niemieckiej – dodał.

Zdaniem Fuchsa w niemieckim społeczeństwie panuje „irracjonalny lęk” przed genetycznie modyfikowaną żywnością czy też stosowaniem metody szczelinowania (fracking) do poszukiwania gazu z łupków. „W takich przypadkach politycy powinni udowodnić, że potrafią przewodzić” – powiedział niemiecki chadek.

Przypomniał, że w 1983 roku ówczesny kanclerz Helmut Kohl miał odwagę przeforsować wbrew woli społeczeństwa decyzję NATO o stacjonowaniu na terenie RFN rakiet średniego zasięgu. W demonstracjach przeciwko amerykańskim rakietom uczestniczyły setki tysięcy obywateli RFN.

„Brak mi takiej odwagi wśród dzisiejszych polityków, czasami także u pani kanclerz” – zaznaczył Fuchs.

PAP

drukuj