Policja apeluje do kierowców o rozsądek

Wielkimi krokami zbliża się długi weekend. To czas odpoczynku, relaksu, spotkań z bliskimi, a co za tym idzie, okres wzmożonych wyjazdów. Policja apeluje do kierowców o szczególną ostrożność, zachowanie zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku.

Już dziś kierowców na drodze może być znacznie więcej. Wyjeżdżając w podróż należy wziąć sobie do serca kilka podstawowych zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo i szczęśliwy powrót do domu. Pośpiech – jak przestrzegają policjanci – jest złym doradcą.

– Nie traktujmy innych kierowców na drodze jak rywali, których trzeba pokonać. Nie traktujmy każdego ruszenia ze światła, które się zmienia z czerwonego na zielone, jak Formuły 1, gdzie musimy być przed innymi. Nie ścigajmy się na siłę z wyliczeniami z GPS. Jeśli pokazuje nam, że do danego miejsca dotrzemy w określonym czasie, to on pokazuje to w taki sposób, jakbyśmy jechali zgodnie z przepisami. Jeśli jechaliśmy w czasie krótszym, to jest to raczej powód do naszego wstydu, aniżeli powód do dumy i tu nie ma się tak naprawdę czym chwalić, bo jednocześnie musimy sobie powiedzieć wtedy, ile razy ryzykowaliśmy za kierownicą – powiedział insp. Mariusz Sokołowski.

Zbyt często na miejscu wypadku drogowego policjanci odnajdują telefon komórkowy z niedokończonym SMS-em, który tak naprawdę już nigdy nie zostanie wysłany. Korzystanie z komórki podczas jazdy samochodem może prowadzić do prawdziwych dramatów – uświadamia policja.

My dzisiaj uznamy za przejaw totalnej głupoty zamknięcie oczu na kilka sekund jadąc za kierownicą, ale jednocześnie usprawiedliwiamy to, kiedy patrzymy na SMS-a, kiedy piszemy tego SMS-a czy też sprawdzamy, czy ktoś nas zalajkował na portalu społecznościowym, a przecież czas patrzenia na ekran telefonu komórkowego jest taki sam, jak zamkniecie oczu, kiedy jedziemy – dodaje insp. Mariusz Sokołowski.

Kolejną kwestią – niezwykle ważną dla naszego bezpieczeństwa – są pasy. Należy pamiętać, aby były one zapięte w prawidłowy sposób.

Musimy zwrócić uwagę przede wszystkim, żeby pas biodrowy przebiegał poprzez kolce biodrowe, aby nie zsuwał się na brzuch, dlatego, że w przypadku zdarzenia drogowego może dojść do uszkodzeń wewnętrznych. Natomiast pas barkowy – istotne jest to, żeby przebiegał pośrodku: pomiędzy barkiem a szyją. Jeżeli będzie zbyt blisko barku możemy się wysunąć, kiedy dojdzie do wypadku drogowego, natomiast jeżeli będzie zbyt blisko szyi, może dojść do przyduszenia osoby, która w taki sposób jest tymi pasami przypięta – podkreśla Jacek Zalewski, prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Wsiadając za kierownice należy być wypoczętym i co równie ważne – trzeźwym. Bezpieczeństwo własne, bliskich i pozostałych uczestników ruchu drogowego powinno być dla każdego człowieka priorytetem.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl