Polacy przy wigilijnym stole

W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia wielu z nas zasiądzie do wigilijnego stołu, aby w gronie najbliższych spożywać wieczerzę wigilijną. Sama wieczerza i to co jej towarzyszy jest polskim fenomenem, z którego powinniśmy być dumni – akcentuje ks. prof. Jan Perszon.

– Spora część Polaków także tych żyjących poza granicami, wyróżnia się w populacji światowej samą celebracją tego posiłku, który nazywamy wieczerzą wigilią; przeżywaniem jej w sposób niepowtarzalny. Właściwie jesteśmy jedyni na świecie, którzy w takiej sakralnej formie spożywają wspólną wieczerze – mówił ks. prof. Jan Perszon.

Wspólny rodzinny posiłek – jak mówi ks. prof. Jan Perszon – jest realizacją czegoś co jest w kulturze ludzkiej uniwersalne – poczucie wspólnoty.

Szczególnego znaczenia w tym kontekście nabiera także polski zwyczaj łamania się opłatkiem. Jest to bez wątpienia także nawiązanie do uczty Eucharystycznej.

– Widzimy tutaj bardzo duże podobieństwo przede wszystkim przez symbol, znak chleba , który w naszej kulturze nazywamy opłatkiem do ofiary jaka dokonuje się na Ołtarzu Pańskim. Jest to jedyny raz w roku, kiedy ten materiał, zmielone pszeniczne ziarna; który pojawi się także o północy na pasterce i na każdej Liturgii Eucharystycznej na stole ofiarnym, żeby stać się ciałem Pańskim, ciałem Chrystusa, pojawia się także w naszych domach. Ten sam produkt, ten sam chleb nie kwaszony jest łamany na znak wspólnoty, komunii więzi, miłości oraz pojednania – powiedział ks. prof. Jan Perszon.

Łamanie się chlebem jest wyrazem najgłębszej wspólnoty, oznacza także zaproszenie do wspólnoty z Chrystusem – akcentuje ks. prof. Jan Perszon.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl