fot. PAP

Polacy nie chcą wracać do kraju

72 proc. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii nie ma zamiaru wracać do kraju. Co więcej, 41 proc. z nich chce się tam ubiegać o obywatelstwo – informuje jeden z dzienników.

Prof. Grażyna Ancyparowicz, ekonomistka zaznacza, iż podstawową kwestią wysokiej emigracji zarobkowej Polaków jest polityka obecnego rządu, która nie służy zwiększeniu miejsc pracy. Brakuje także odpowiedniej polityki prorodzinnej.

– Problemem jest to, że trzeba natychmiast zastanowić się w jaki sposób pomóc młodym ludziom w osiąganiu stabilizacji życiowej. To nie jest kwestia barku mieszkań, ale to jest kwestia braku pracy. Tutaj nic się nie zrobi dopóki nie zmienimy stosunku do transnarodowych korporacji wobec których zachowujemy się służalczo. W związku z tym, te korporacje traktują nas w taki sam sposób jak traktują inne kraje uzależnione od siebie. To jest rodzaj takiego neokolonializmu. To jest oczywiście pretensja pod adresem rządzących – zaznaczyła prof. Grażyna Ancyparowicz.

Liczba Polaków w Wielkiej Brytanii to obecnie blisko 650 tys. W krajach UE mieszka łącznie nawet 1mln 700 tys. naszych rodaków.

RIRM

drukuj