Polacy migrują na wieś

W przeciągu 10 lat z miasta na wieś wyjechało blisko 250 tys. Polaków –podaje jedna z gazet. Według danych dziennika liczba mieszkańców z 908 polskich miast zmalała od 2002 r. o prawie 300 tys. osób. 241 tys. z nich przeniosło się na wieś.

Socjolodzy wskazują, że na wieś wyjeżdżają głównie osoby w średnim wieku, ale także całe rodziny, które nie są w stanie utrzymać się w mieście. Eksperci podkreślają także bezpośrednie skutki tego zjawiska dla miast: spadają przychody, a wśród mieszkańców jest coraz więcej emerytów. Wzrasta też odsetek osób w wieku poprodukcyjnym, z kolei dzieci stanowią coraz niższy odsetek mieszkańców. Prof. Grażyna Ancyparowicz, ekonomista mówi, że główną przyczyną migracji z miast na wieś jest poszukiwanie tańszych warunków utrzymania.

–  Jest to migracja, czyli przemieszczanie się na terenie własnego kraju; a z czego to może wynikać? Przede wszystkim stąd, że na wsi jest się łatwiej utrzymać. Jeżeli mamy ludzi o niskich dochodach, którzy mają tutaj trudności z odnalezieniem pracy czy dodatkowej pracy, ale mają stabilne źródło utrzymania np. rentę, lub niezbyt wysoką emeryturę, mają jakiś punkt zaczepienia, być może z lepszych czasów, jakąś niewielką posiadłość na wsi, to oni po prostu tam się osiedlają. Szukamy jak najniższych kosztów utrzymania, a jednak na wsi, czy w małych miasteczkach łatwiej się utrzymać osobom, które nie są już aktywne zawodowo, które po prostu mają jakąś niewielką emeryturę, bądź rentę i z tego muszą przeżyć od pierwszego do pierwszego – mówi prof. Grażyna Ancyparowicz.

Napływ młodych ludzi można z kolei zaobserwować w przypadku dużych miast, gdzie łatwiej znaleźć pracę – dodaje ekonomistka.

– Dosyć prężni ludzie, którzy są tutaj zatrudniani na różnego typu umowach – zazwyczaj śmieciowych – pracują i próbują sobie znaleźć miejsce w życiu, co zresztą udaje się tylko nielicznym. To są naturalne ruchy ludności, które zawsze miały miejsce w momentach pewnych zawirowań w sferze gospodarczej – a tak właśnie się w Polsce dzieje od co najmniej 25 lat. Stąd ta migracja: jedni przyjeżdżają z małych miejscowości do dużych, żeby szukać pracy, drudzy, którzy mają już jakieś świadczenia, starają się obniżyć koszty utrzymania migrując na wieś – wyjaśnia profesor.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl