Poezja więzienna z Ravensbrück

Po raz pierwszy w Szkole Podstawowej im. Królowej Korony Polskiej w Kłodnem odbył się wojewódzki konkurs recytatorski poświęcony kobietom z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Patronem honorowym konkursu była dr Wanda Półtawska, jedna z więźniarek niemieckiego obozu. 

W konkursie wzięło udział około 50 uczestników z 38 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

– Właśnie po to, żeby młodzież sięgając po poezję, po prozę lagrową szukała odpowiedzi na swoje życie. Żeby umiała odszukiwać w swoim życiu wartości patriotycznych – powiedział Roman Ciesielczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Królowej Korony Polskiej w Kłodnem.

Konkurs zbiegł się z 70. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego dla kobiet w niemieckim Ravensbrück.

– Przez wiele lat w Polsce ten obóz był jakby zapomniany. Dopiero od niedawna zaczynamy przypominać sobie o tych więźniarkach, o tych kobietach, które cierpiały i o których wiele osób zapomniało. Zapomniało o tej części historii polskiej, o której powinniśmy pamiętać i pielęgnować – podkreślił Roman Ciesielczyk.

Na ten aspekt w sposób szczególny zwracała uwagę dr Wanda Półtawska – gość specjalny konkursu, jedna z więźniarek obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

– Mamy zobowiązania wobec swojej własnej tożsamości jako Polaków. To jest ciąg historii, która cały czas jest piękna i nie ma się co jej wstydzić. W tej historii w sposób szczególny jest miejsce dla młodzieży – powiedziała dr Wanda Półtawska, była więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

To właśnie młodzi powinni podtrzymywać pamięć o Polakach, którzy ginęli dla swojej Ojczyzny. O kobietach – więźniarkach z Ravensbrück, które bezlitośnie poddawane były eksperymentom medycznym.

– Uważam, że przeżycia tych wszystkich więźniarek to jest coś, o czym nie powinniśmy zapomnieć, także w dzisiejszych czasach. Dlatego właśnie zdecydowałam się wziąć udział – powiedziała Iza Waligóra, uczennica gimnazjum w Ujanowicach.

Co – jak przyznają uczestnicy – było nie lada wyzwaniem.

– Było mi się dość ciężko przygotować do recytacji tego tekstu. Poświeciłem na to dużo prób, dużo godzin, ale myślę, że nie wypadłem najgorzej – powiedział Bartek Głogowski z Młodzieżowego Ośrodku Wychowawczego w Mszanie Dolnej.

Jury oceniało występ, rozpatrując zarówno dobór repertuaru, interpretację, kulturę mowy, a także ogólny wyraz artystyczny. Na wszystkich uczestników konkursu czekały nagrody. Jednak ważniejsze – jak zaznaczył dyrektor szkoły Roman Ciesielczyk – z pewnością były wartości ponadmaterialne, które młodzież wyniosła z konkursu.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl