Podsumowanie spotkania premier Szydło z Grupą Wyszehradzką

Premier Beata Szydło spotkała się w Budapeszcie z premierami Węgier, Czech oraz Słowacji. Podczas rozmów poruszono kwestie bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej. W spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej po raz pierwszy wziął udział także premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Podczas spotkania Grupy Wyszehradzkiej poruszono przede wszystkim cztery kwestie: bezpieczeństwo i walka z terroryzmem, delegowanie pracowników, kryzys migracyjny na Morzu Śródziemnym oraz niska jakość produktów w Europie Środkowo-Wschodniej. Premierzy zapowiedzieli, że w każdej sprawie będą prowadzone konkretne działania.

Jak zapowiedziała premier Beata Szydło, rozmowy dotyczyły tego, co obecnie jest najważniejsze dla obywateli Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej.

– Rozmawialiśmy przede wszystkim o współpracy dotyczącej tego, co jest najważniejsze dla naszych państw i dla naszych obywateli – powiedziała premier.

Działania podejmowane przez grupę V4 będzie wspierał rząd izraelski. Grupa Wyszehradzka może liczyć przede wszystkim na pomoc w zakresie walki z terroryzmem. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zaproponował utworzenie specjalnej grupy roboczej, która będzie zajmowała się tą sprawą.

– Zaproponowałem – tak jak już mówił premier Victor Orban – utworzenie grupy roboczej, która wypracuje sposoby współdziałania w walce z terroryzmem, rozprzestrzeniania się terroryzmu islamskiego na całym świecie – powiedział Benjamin Netanjahu.

W tym kontekście wskazano również na problem, jakim są nielegalni imigranci na Morzu Śródziemnym. Szefowie rządów państw V4 zapowiedzieli, że wspólnie podejmą działania, które pomogą Włochom w tej kwestii.

– Stanowisko i pozycja państwa Izrael dotycząca ochrony granic zewnętrznych ma kluczowe znaczenie nie tylko dla Izraela, ale dla wszystkich innych krajów, stąd kraje V4 je podzielają – mówił premier Węgier Victor Orban.

Premierzy zapowiedzieli także utworzenie podobnej grupy roboczej, która miałaby zajmować się współpracą w obszarze innowacji oraz wysokich technologii. Jak zapowiedziała premier Beata Szydło, współpraca odbywałaby się na bazie wymiany wzajemnych doświadczeń, współpracy firm oraz wymiany i szkolenia młodzieży. W sprawie delegowania pracowników rozmowy z Francją podjąć ma natomiast premier Węgier Victor Orban. Obecnie istnieje obawa, że firmy z Europy Środkowo-Wschodniej z powodu nowych przepisów mogą wypaść z rynku.

– Zależy nam na tym, ażeby polityka dotycząca delegowanych pracowników opierała się na kompromisie, który nie zamknie rynku dla naszych firm ze względu na nadmierne obciążenie biurokratyczne czy protekcjonizm – powiedziała premier Beata Szydło.

Omówiono również jakość produktów, jaka trafia z Europy Zachodniej do Europy Środkowo-Wschodniej. Żywność w tych krajach często jest bardzo złej jakości – mówił premier Słowacji Robert Fico.

– W chwili obecnej te podwójne kryteria jakościowe żywności stają się już naprawdę międzynarodowym skandalem. Ludzie uważają, że jest to obelga – powiedział Rober Fico.  

I w tej sprawie premier Słowacji będzie w najbliższym czasie rozmawiał z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem.

Jak zaznaczyli wszyscy premierzy, potrzebna jest większa współpraca między krajami członkowskimi Unii Europejskiej. W tę współpracę chcą włączyć także Izrael, którego premier zaprosił już szefów państw Grupy Wyszehradzkiej na kolejny szczyt, tym razem do siebie. Izrael to drugi kraj z Bliskiego Wschodu, z którym spotkała się grupa V4. Na początku lipca podobne rozmowy odbyły się z prezydentem Egiptu.

Relacje między Polską, Węgrami, Słowacją oraz Czechami oparte są przede wszystkim na wzajemnym szacunku oraz równości. I to właśnie dzięki temu kolejne spotkanie grupy V4 to kolejny krok w kierunku budowania silniejszej pozycji tych państw nie tylko na arenie europejskiej, ale także międzynarodowej.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl