fot. twitter.com

Podróż apostolska Ojca Świętego do Maroka

Ojciec Święty Franciszek rozpoczyna dwudniową pielgrzymkę do Maroka. Papieskiej wizycie towarzyszy hasło „Sługa nadziei”. Transmisję wydarzenia przeprowadzi TV Trwam i Radio Maryja.

34 lata temu po raz pierwszy Papież odwiedził całkowicie niechrześcijański kraj. Do Maroka z jednodniową pielgrzymką przybył św. Jan Paweł II.

– Jan Paweł II w Maroku był przyjmowany entuzjastycznie. Został zaproszony przez króla Maroka, ale też król pozwolił mu spotkać się z młodzieżą na stadionie – wspomina ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Jan Paweł II spotkał się z młodymi muzułmanami. Przywiózł orędzie pokoju. Stąd słowa: „My, chrześcijanie i muzułmanie, mamy wiele rzeczy wspólnych jako wierzący i jako ludzie”. Misję swojego poprzednika kontynuuje Ojciec Święty Franciszek.

– Drodzy bracia i siostry, śladami mojego Świętego poprzednika, Jana Pawła II, w sobotę i niedzielę będę w Maroku z pielgrzymką pokoju i braterstwa. Proszę was, abyście towarzyszyli mi modlitwą – akcentuje Papież.

Chrześcijanie są w Maroku tolerowani, jednak nie mają pełnych praw obywatelskich. Wspólnotę katolików tworzą tutaj głównie zagraniczni pracownicy, studenci i migranci. Miejscowa ludność nie może przejść na chrześcijaństwo.

– Nawróciłem się na chrześcijaństwo. Państwo nie uznaje obywateli marokańskich, którzy przechodzą na nową religię, obcą społeczeństwu islamskiemu, w jakim żyjemy – wskazuje Emmanuel ze Stowarzyszenia na Rzecz Praw i Wolności Religijnej w Maroku.

Rola Kościoła w Maroku ogranicza się do dialogu i dzieł miłosierdzia. Katolicy nie mogą głosić innym Ewangelii. Pamiętają jednak o ubogich, chorych, migrantach i dzieciach ulicy.

– Ta wizyta jest dla nas wielką radością. To błogosławieństwo. Wizyta Papieża pokazuje, że Maroko wita nie-muzułmanów. Oczekujemy wiele od tej wizyty. Dziękujemy królowi za zaproszenie dla Ojca Świętego – akcentuje Djero Paul z Caritas w Maroku.

Hasłem pielgrzymki Papieża Franciszka do Maroka są słowa: „Sługa nadziei”. W orędziu, jakie opublikował Watykan, Ojciec Święty mówi o dialogu dwóch religii: chrześcijaństwa i islamu.

– Jako chrześcijanie i muzułmanie wierzymy w Boga Stwórcę i Boga Miłosiernego, który stworzył ludzi i umieścił ich w świecie, by żyli jak bracia, szanując siebie nawzajem w różnorodności i pomagając w potrzebie – mówi Papież.

Tylko dialog jest szansą na porozumienie ludzi, którzy wierzą w Boga – zauważa ks. prof. Jan Machniak.

– Myślę, że dzisiaj to też jest taki wielki znak dla współczesnego świata. Papież Franciszek szuka tego kontaktu z islamem – akcentuje.

Dziś Ojciec Święty zostanie oficjalnie powitany w Pałacu Królewskim. Spotka się z królem Muhammadem VI. Papież wygłosi przemówienie do władz i przedstawicieli społeczeństwa. Na zakończenie dnia spotka się z grupą ok. 60 migrantów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl