Podpisano list intencyjny ws. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki

Popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia m.in. twórczości Stanisława Moniuszki to cel Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie. W sprawie organizacji wydarzenia podpisano we wtorek list intencyjny.

List podpisali w siedzibie MKiDN wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilian Bylicki, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie prof. Marta Wierzbieniec oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że „polska muzyka jest bardzo silną stroną naszej kultury”. Zwrócił uwagę, że Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki jest „współorganizowany przez Filharmonię Podkarpacką, (…) razem z Instytutem Muzyki i Tańca”.

„Mamy rok moniuszkowski, 200 lat od urodzin wspaniałego polskiego kompozytora. Moniuszko urodził się 5 Maja 1819 r. i my ten przyszły Rok Moniuszkowski będziemy bardzo godnie obchodzili. Jest powołany pełnomocnik do obchodów roku moniuszkowskiego i bardzo wiele instytucji kultury będzie ten rok obchodziło” – poinformował Piotr Gliński.

Jak mówił, konkurs „wpisuje się doskonale w promocję muzyki Moniuszki, ale nie tylko Moniuszki, bo to jest promocja polskiej muzyki tej, która częściowo XIX-wieczna, także XX-wieczna nie w pełni jest znana na świecie”.

Przypomniał, że MKiDN prowadzi od ponad roku, we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Polskim Wydawnictwem Muzycznym program „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”.

„To jest co roku dobrych kilka milionów, które przeznaczamy na te działania. Przypominam: to jest wyszukiwanie, odszukiwanie, wydawanie na nowo, promocja, wykonywanie polskiej muzyki, tej która często bywała zapomniana czy jest zapomniana, bo naprawdę mamy co prezentować” – zaznaczył szef resortu kultury.

W jego opinii konkurs „jest wzmocnieniem tego kierunku działań, to jest coś jeszcze dodatkowego, konkurs międzynarodowy, który jest poświęcony polskiej muzyce, często muzyce mało znanej”.

Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca ocenił, że powstanie konkursu „wypełnia, chyba istotną lukę, w promocji muzyki polskiej na dużo szerszą skalę”. Zwrócił uwagę, że „muzyka polska, polscy muzycy w XIX i XX wieku byli cenieni w całej Europie i na świecie natomiast, jeżeli nie mamy tych utworów nagranych, praktycznie ta muzyka istnieje tylko w książkach”. Dodał, że do programu, który realizuje NIFC oraz PWM „konieczny jest kolejny krok, czyli zachęcenie muzyków z całego świata, że wprowadzili te utwory do repertuaru i wykonywali”. Wyjaśnił, że uczestnicy konkursu będą prezentować utwory 50 polskich kompozytorów, z wyłączeniem Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego, którzy mają swoje odrębne konkursy.

Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie wyraziła radość z powodu organizacji konkursu oraz tego, że odbędzie się on w Rzeszowie.

„Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to wyzwanie odpowiedzialne i jest to także na pewno interesujące, ale także odpowiedzialne zadanie dla orkiestry, która będzie towarzyszyć laureatom, a wcześniej finalistom tego konkursu” – dodała.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie będzie organizowany w cyklu dwuletnim z przeznaczeniem dla różnych obsad wykonawczych.

Pierwsza edycja konkursu odbędzie się w dwóch kategoriach – fortepian i zespoły kameralne. W konkursie mogą uczestniczyć muzycy-instrumentaliści zgłaszający się indywidualnie oraz jako zespoły kameralne (od duetów po składy szesnastoosobowe). W rywalizacji nie ma ograniczeń ze względu na wiek i obywatelstwo uczestników.

Uczestnicy będą prezentować utwory 50 polskich kompozytorów, tworzących głównie w XIX i XX wieku. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach od 20 do 26 września 2019 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim. Koncert Laureatów, połączony z ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 27 września 2019 r. w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie i zostanie powtórzony 29 września 2019 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zgłoszenia do konkursu należy składać do 23 czerwca 2019 r. Nie później niż miesiąc przed tym terminem zostaną zorganizowane eliminacje dla polskich uczestników.

Jury konkursu będzie składać się z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego. Odrębnie w obu kategoriach konkursu zostaną przyznane trzy nagrody główne: I nagroda – 20 000 EUR, II nagroda – 10 000 EUR, III nagroda – 5 000 EUR oraz trzy równorzędne wyróżnienia po 1500 EUR. Ponadto przyznane zostaną nagrody specjalne, indywidualne i inne nagrody pozaregulaminowe.

Regulamin, ramowy harmonogram konkursu, formularze aplikacyjne, informacje o repertuarze, kompozytorach i materiałach nutowych oraz wszystkie aktualności dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie www.konkursmuzykipolskiej.pl.

 

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl