Podlaskie: PRL-owski pomnik został usunięty z centrum Sejn

10-metrowy pomnik znajdujący się w centrum Sejn (Podlaskie), wzniesiony na 25-lecie PRL został w środę zdemontowany. Według informacji Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, na liście pomników do usunięcia w ramach ustawy dekomunizacyjnej jest jeszcze 20 obiektów.

Pomnik z Sejn jest prawdopodobnie pierwszym z listy wojewody, który został usunięty. Samorządy mają czas na usunięcie pomników do końca marca. Jeżeli tego nie zrobią do tego czasu, to wojewoda będzie wydawał decyzje o usunięciu tych pomników. Przedtem będzie zasięgał opinii IPN.

Monument z Sejn został wzniesiony i odsłonięty 22 lipca 1970 roku jako pomnik 25-lecia PRL. Z czterech stron cokołu jest wizerunek żołnierzy Armii Czerwonej. Na cokole stoi kobieta. W 1982 roku zmieniono intencję pomnika i odtąd poświęcony był on postaci Matki Polki. Wówczas została zamontowana z boku pomnika tablica ze słowami „Matka – to córka kraju, co jemu gotowa oddać ostatnie dziecię”.

Pomnik miał ok. 10 metrów wysokości. Przetarg na jego demontaż wygrała firma CHILIBUD z Bielska Podlaskiego. Ekipa z Bielska rozpoczęła prace w środę od samego rana. Jeden z pracowników Grzegorz Truszkowski powiedział dziennikarzom, że demontaż nie był łatwy, bo trzeba było podzielić pomnik na elementy, a według umowy miał być przekazany miastu niezniszczony. Pomnik po demontażu zostanie przewieziony na plac Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Sejnach.

Burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski powiedział PAP, że ogłosi konsultacje społeczne, co zrobić z pomnikiem i jak zagospodarować po nim miejsce. Mieszkańcy, którzy oglądali demontaż pomnika mówili dziennikarzom, że należałoby przeprojektować pomnik i postawić z powrotem w tym samym miejscu. Według niektórych, Matka Polka powinna wrócić na miejsce. Z kolei można usunąć wizerunek żołnierzy Armii Czerwonej.

Według informacji Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku z lutego, do usunięcia było 21 pomników w województwie podlaskim.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział w środę dziennikarzom w Białymstoku, że urząd nie prowadzi na razie żadnych działań dotyczących procesów dekomunizacji pomników.

„Wiem że są pootwierane różne procedury, opinie są wydawane przez IPN, ale nie chciałbym wchodzić w szczegóły” – zastrzegł. Dodał, że do urzędu wojewódzkiego napływają informacje dotyczące działań niektórych gmin, choćby w ten sposób, że do wiadomości wojewody są przez IPN wysyłane opinie dotyczące tego, czy np. dany pomnik powinien być usunięty.

Wojewoda Bohdan Paszkowski mówił też, że na dziś urząd nie ma kompleksowej informacji o sytuacji w poszczególnych gminach. Oprócz Sejn, pomniki i tablice do usunięcia znajdują się w Białymstoku oraz w gminach Ciechanowiec, Nowogród, Bakałarzewo, Dubicze Cerkiewne, Śniadowo, Lipsk, Czyże, Sztabin, Stawiski, Boćki, Narewka, Poświętne, Krynki i Mały Płock.

W Białymstoku usunięte mają być trzy pomniki i jedna tablica. Chodzi np. o „Pomnik poległym za Ojczyznę” czy czołg T34 ustawiony na żelbetowej płycie z tablicą: „Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej, wyzwolicielom miasta Białegostoku w 30-tą rocznicę zwycięstwa, Mieszkańcy Miasta Białegostoku, maj 1975”.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl