fot. Anna Petrovska

Podlaskie: Polskie dzieci z Białorusi przyjechały na świąteczne spotkanie w Supraślu

Prawie ćwierć tysiąca polskich dzieci z Białorusi przyjechało w sobotę na przedświąteczne spotkanie do Supraśla k. Białegostoku. W ramach akcji „Podarujmy Dzieciom Święta” ich przyjazd zorganizowała Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny.

Do ośrodka w Supraślu przyjechały dzieci w wieku 9-12 lat z polskich rodzin w Grodnie i Mińsku. W Grodnie uczęszczają do polskich szkół, w Mińsku – na zajęcia języka ojczystego prowadzone w różnych formach pozaszkolnych.

W programie ich jednodniowego pobytu zaplanowano szereg różnych atrakcji. M.in. spektakl teatralny, naukę polskich kolęd i pastorałek, będzie też Mikołaj z prezentami i kulig po Puszczy Knyszyńskiej. Co prawda w regionie nie ma śniegu i jest odwilż, ale dzieci mają odbyć przejazd specjalną „ciuchcią”, w której będą też osłonięte przed deszczem.

Akcja „Podarujmy Dzieciom Święta” organizowana jest od kilkunastu lat przez Fundację na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny w okresie przedświątecznym i w trakcie karnawału. Jak podkreślił prezes tej fundacji Rafał Cierniak, to okazja do przybliżenia młodym Polakom z Białorusi polskiej kultury i języka, a przyjazd dzieci do Supraśla, to jeden z elementów tego projektu.

Prezes Cierniak podkreślił, że Święta Bożego Narodzenia to „polska tradycja w czystym wydaniu”. Zaznaczył, że dużo dzieje się w tym czasie również na Białorusi. Trafiają tam też z Polski prezenty.

„Dzięki akcji liczne rodziny Polaków z Białorusi mają okazję spotkać się w większym gronie, spędzić czas w świątecznym nastroju, odpocząć od codziennych zmartwień” – dodał.

Przygotowanie takich spotkań odbywa się we współpracy z Polską Macierzą Szkolną i polskimi szkołami na Białorusi.

Fundacja na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny działa od 2001 roku. Początkowo udzielała pomocy i wsparcia dzieciom polskiego pochodzenia z obszaru Grodzieńszczyzny, by z czasem objąć swoją pomocą Polaków zamieszkujących całą Białoruś. Organizuje ona pomoc materialną i niematerialną, programy edukacyjne oraz stypendialne, polskie festiwale, remonty siedzib polskich organizacji społecznych, Dzień Dziecka na terenie Białorusi, letni i zimowy wypoczynek dla dzieci polskiego pochodzenia z Białorusi oraz dzieci z polskich domów dziecka i placówek opieki społecznej.

PAP/RIRM

drukuj