Podlaskie: KRUS edukuje dzieci ws. zagrożeń, jakie stwarza praca na wsi

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) prowadzi w podlaskich szkołach na terenach wiejskich zajęcia edukacyjne dla dzieci, które mają je ostrzec przed zagrożeniami, jakie stwarza praca na wsi.

W ponad stu podlaskich szkołach podstawowych pracownicy KRUS przeprowadzają zajęcia dla dzieci na temat bezpieczeństwa pracy na wsi. Takie zajęcia odbywają się wiosną, wraz z rozpoczynającym się sezonem prac polowych.

Według KRUS wypadki z udziałem dzieci na wsi, to najczęściej upadki z wysokości. Drugą przyczyną niebezpiecznych zdarzeń jest kontakt z urządzeniami i pojazdami mechanicznymi. Szkolenia BHP dla najmłodszych mają temu zapobiec.

Krzysztof Kozioł z oddziału regionalnego KRUS w Białymstoku przypomina, że w Polsce dzieciom do 16 roku życia praca w gospodarstwach rolnych jest zabroniona. Dodał, że KRUS nie prowadzi statystyk dotyczących wypadków wśród dzieci.

Krzysztof Kozioł zaznaczył, że większa świadomość dzieci przekłada się także na zachowania rodziców, co procentuje mniejszą liczbą wypadków w rolnictwie.

Według danych przekazanych PAP przez KRUS, w 2017 roku liczba wypadków w regionie spadła o 11,3 proc. w porównaniu do roku 2016, a w pierwszym kwartale 2018 r. podlascy rolnicy zgłosili 328 wypadków to o 40 mniej niebezpiecznych zdarzeń, niż w tym samym czasie przed rokiem.

Bartłomiej Królik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku powiedział PAP, że najczęstszymi wypadkami w gospodarstwach rolnych z udziałem dzieci są upadki z wysokości.

„Mieliśmy sytuację, że 4-letnie dziecko wypadło z okna ciągnika prowadzonego przez dziadka, który dopiero w lusterku zobaczył, że coś leży na drodze” – opisywał Bartłomiej Królik.

Specjalista zaznaczył, że na wypadki na wsi dużo bardziej narażone są dzieci z miast, które na wieś przyjeżdżają okazjonalnie.

Podczas zajęć edukacyjnych dzieciom pokazywany jest m.in. film, który przedstawia dobre praktyki pracy w rolnictwie.

Łukasz Gilewski z regionalnego oddziału KRUS w Białymstoku, który przeprowadza zajęcia wśród dzieci, wskazał, że konieczne jest zwrócenie najmłodszym uwagi na bezpieczną zabawę na terenie gospodarstwa rolnego.

Wśród czynności, których dzieci nie powinny wykonywać, specjalista  wymienił: obsługę zwierząt, takich jak: bydło, trzoda, konie oraz obsługę maszyn rolniczych typu: prasa, ciągniki, kombajny zbożowe, rozrzutniki i siewniki, „gdzie jest możliwość pochwycenia przez elementy robocze kończyn człowieka”.

„Z roku na rok obserwujemy większą świadomość dzieci. Bez problemu rozróżnią sytuacje na terenie gospodarstwa rolnego, do których nie powinno dochodzić z ich udziałem, a wskażą te poprawne czynności, które według nich są bezpieczne i nie wymagają dużego nakładu fizycznego” – powiedział Łukasz Gilewski.

Pracownicy KRUS podkreślają, że dzieci mogą pomagać rodzicom na wsi przy takich czynnościach jak sprzątanie w ogródku, czy drobne prace, które nie niosą potencjalnych zagrożeń.

Pracownicy KRUS przypominają, że to na rodzicach leży obowiązek dbania o bezpieczeństwo dzieci.

„Dlatego, wyjeżdżając na pierwsze wiosenne prace, trzeba mieć na uwadze nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale i najmłodszych” – powiedział Łukasz Gilewski.

Specjalista zaznaczył, że zajęcia z bezpieczeństwa pracy na wsi pracownicy KRUS przeprowadzają w tych szkołach, które się do KRUS zgłoszą.

Na podstawie zajęć przeprowadzonych przez KRUS chętne dzieci wykonują prace plastyczne na temat bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych. 26 kwietnia w Białymstoku nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na etapie wojewódzkim, a w czerwcu odbędzie się jego finał ogólnopolski.

„Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, to hasło tegorocznego konkursu plastycznego dla dzieci, który patronatem honorowym objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Co roku do konkursów plastycznych na temat bezpieczeństwa organizowanych przez KRUS przystępuje ponad 30 tys. dzieci z całej Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl