Podlaskie: Jarmark na Św. Wojciecha w skansenie w Ciechanowcu

Z pracą rymarza czy bednarza można się było w niedzielę zapoznać w obiektach Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (Podlaskie) przy okazji tradycyjnego Jarmarku Św. Wojciecha.

Impreza nawiązuje do historycznego przywileju organizacji takiego targu, który niegdyś słynął głównie z handlu końmi – powiedziała PAP Krystyna Bogucka z ciechanowieckiego muzeum. Jarmarki te dawnej trwały np. dwa czy nawet trzy tygodnie.

W niedzielę, na terenie skansenu, na Jarmarku Św. Wojciecha zaprezentowało się 76 wystawców, głównie współczesnych rękodzielników, wytwórców regionalnej kuchni. Z eksponatami związanymi z dawnymi, ginącymi zawodami można było się zapoznać na stałych prezentacjach w skansenowych obiektach muzeum.

„Jarmark organizowany na Świętego Wojciecha w naszym muzeum nawiązuje do dawnych tradycji organizowania jarmarków w Ciechanowcu (…) Jarmark Św. Wojciecha był takim pierwszym, dużym jarmarkiem, na który ściągały osoby nawet z Europy Zachodniej, nie tylko z terenu Polski i wówczas odbywał się głównie handel końmi” – powiedziała Krystyna Bogucka.

Dodała, że przy okazji handlowano przedmiotami wykonywanymi przez rzemieślników, głównie przedmiotami codziennego użytku potrzebnymi w domu i zagrodzie.

„Jarmark był taką doskonałą okazją do wymiany handlowej, wymiany towarów. Wówczas handlowano takimi rzeczami, które np. panna potrzebowała na wyprawę ślubną, czyli: pościelą, bielizną, ubraniami, po przedmioty potrzebne w kuchni czy obejściu” – mówi Krystyna Bogucka.

Podkreśliła, że Muzeum Rolnictwa nie tylko gromadzi zbiory etnograficzne, ale ma ekspozycje stałe prezentujące prace w zapomnianych, ginących zawodach. Można tam poznać wyplatanie koszty i skrzyń, wytwarzanie naczyń z drewnianej klepki, czy też naczynia dłubane w drewnie, pracę bednarza, kołodzieja, dekarza, rymarza, szewca, tkacza. W ciąg roku muzeum organizuje dla dzieci warsztaty na temat tych zawodów.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu znajduje się w zespole parkowo-pałacowym z połowy XIX wieku na terenie dawnej posiadłości rodziny Starzeńskich, który po wojnie był odbudowany w latach 1966-1969. Jest tam ponad czterdzieści zabytkowych obiektów drewnianych, z okresu od XVIII do początku XX wieku. W zbiorach muzeum jest ponad 27,5 tys. eksponatów, które są prezentowane na kilkudziesięciu wystawach stałych, m.in. związanych z rodem Ciechanowieckich i historią Ciechanowca.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl