fot. flickr.com

Podkarpackie: W przyszłym tygodniu w Jasionce m.in. Forum Europa-Ukraina

W przyszłym tygodniu w podrzeszowskiej Jasionce odbędzie się XII edycja Forum Europa-Ukraina oraz pierwsze Forum Słowackie. W wydarzeniach udział wezmą m.in. samorządowcy oraz przedstawiciele biznesu, a także instytucji publicznych z Polski, Ukrainy i Słowacji.

W środę w Jasionce na konferencji prasowej zapowiadającej przyszłotygodniowe wydarzenia marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że Ukraina jest ważnym partnerem regionu, dlatego istotne są relacje z tym krajem.

„Poprzez organizację forum chcemy patrzeć na sytuację na Ukrainie, zarówno pod względem politycznym, gospodarczym jak i samorządowym. Interesują nas relacje i współpraca z tym krajem dlatego, że jest to ważny partner Podkarpacia, co wynika chociażby z bliskości geograficznej” – dodał.

Marszałek woj. podkarpackiego zaznaczył, że oprócz Forum Europa-Ukraina oraz pierwsza edycja Forum Słowackiego odbędą się również Targi Wschodnie.

Władysław Ortyl podkreślił, że Forum Słowackie będzie się koncentrowało na współpracy transgranicznej.

„Będziemy na nim prezentować Szlak Kultury Wołoskiej, będziemy też podejmować dyskusję dotyczącą przyszłych projektów, które będą realizowane w kolejnej perspektywie finansowej” – stwierdził.

Według organizatorów w Forum Polska–Ukraina udział weźmie ponad tysiąc uczestników, a w Forum Słowackim dwieście pięćdziesiąt osób.

Zdaniem Jacka Kluczkowskiego z Instytutu Studiów Wschodnich – współorganizatora obu wydarzeń, województwo podkarpackie jest właściwym miejscem do dyskusji szczególnie na tematy polsko-ukraińskie.

„Forum Europa-Ukraina ma za sobą bogatą tradycję. Po raz trzeci naszym partnerem jest województwo podkarpackie. To był bardzo dobry pomysł, aby to forum organizować właśnie tu, ponieważ osadzenie tematyki, jaką podejmujemy podczas forum właśnie w tym miejscu, dodaje konkretu całemu przedsięwzięciu” – zauważył Jacek Kluczkowski.

Kluczkowski dodał, że forum otwiera też Ukrainę na inne kraje, w tym na Słowację i Węgry.

„Jest to zatem ważne miejsce także dla Ukrainy” – powiedział.

Z kolei obecny także na konferencji Mariusz Tywoniuk z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej mówił, że Ukraina w ostatnim czasie bardzo się zmieniła.

„Zmienia się nie tylko prawo, świadomość w zakresie potrzeby walki z korupcją, ale też zmienia się infrastruktura drogowa, a władze lokalne zabiegają o inwestorów. Polscy przedsiębiorcy często tego nie dostrzegają, dlatego myślę, że to forum podniesie świadomość nie tylko o Polsce wśród Ukraińców, ale jednocześnie wśród Polaków o Ukrainie” – powiedział Mariusz Tywoniuk.

Na Targi Wschodnie zarejestrowało się już 112 firm, w tym z Polski, Ukrainy, ale też Słowacji, Austrii i Rumunii.

Forum Europa – Ukraina oraz Targi Wschodnie odbędą się w dniach: 24-25 stycznia, natomiast Forum Słowackie – 25 stycznia. Wszystkie imprezy odbędą się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2Arena w Jasionce.

PAP/RIRM

drukuj