Podkarpackie: unikatowa kolekcja krucyfiksów w muzeum w Sanoku

Unikatową kolekcję 27 krucyfiksów z Hiszpanii, Niemiec i Francji można oglądać w Muzeum Historycznym w Sanoku. Pokazane na wystawie krzyże powstały między XVI a XIX stuleciem. Kolekcję pięć lat temu przekazała placówce rodzina Slugockich.

„Od kilku lat krucyfiksy są fragmentem naszej stałej wystawy +Sztuka sakralna XV-XIX+, którą tworzą eksponaty pochodzące z dawnych kościołów i kapliczek z diecezji przemyskiej” – powiedział dyrektor muzeum Wiesław Banach.

Zaznaczył, że krzyże pochodzą z Francji, Niemiec i Hiszpanii.

„Zostały wykonane z drewna i kości zwierzęcej. Powstawały między XVI a XIX wiekiem. Mają od kilkunastu do 40 cm wysokości” – mówił Wiesław Banach.

Kolekcja należała do Alberta Slugockiego i jego żony Margaret. Była tworzona przez kilkadziesiąt lat.

„Twórcy rzeźb są nieznani. Krzyże mają wysoką wartość artystyczną” – dodał Banach.

Dyrektor muzeum przypomniał, że Slugocki krucyfiksy otrzymał od polskiego dyplomaty Karola Staniszewskiego.

„Gromadził je w okresie międzywojennym” – zauważył.

Albert Slugocki urodził się w 1933 r. Okres okupacji spędził w Iwoniczu Zdroju na Podkarpaciu. W 1944 r., gdy miał 11 lat, Sowieci na jego oczach zamordowali ojca, żołnierza Armii Krajowej. W 1946 r. uciekł z komunistycznej Polski; jako chłopiec pokładowy na statku wypłynął w rejs do USA.

Przez trzy lata służył w Legii Cudzoziemskiej. Potem zaciągnął się do armii Stanów Zjednoczonych; był też agentem Centralnej Agencji Wywiadowczej. Walczył m.in. w Korei i Wietnamie.

Jako jeden z 12 żołnierzy elitarnej formacji „Zielone Berety”, wybrany przez wdowę po zamordowanym prezydencie Johnie F. Kennedym, niósł trumnę z jego ciałem.

Po przejściu na emeryturę założył fundację pomagającą Indianom w Amazonii, która zbudowała m.in. pływający szpital dla miejscowej ludności. W Polsce często odwiedza Beskid Niski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl