fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Podkarpackie. Prezydent Lech Kaczyński patronem szkoły w Chłopicach

Prezydent Lech Kaczyński został patronem nowo wybudowanej Szkoły Podstawowej w Chłopicach k. Jarosławia. Od poniedziałku będzie się w niej uczyć ponad 120 uczniów.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in. posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Schmidt-Rodziewicz, która reprezentowała rodzinę patrona szkoły, i wicemarszałek woj. podkarpackiego Bogdan Romaniuk. Szkołę poświęcił metropolita przemyski w latach 1993-2016 ksiądz arcybiskup-senior Józef Michalik.

„Nowa szkoła ma trzy kondygnacje. Mieści się w niej m.in. dziewięć sal lekcyjnych, sale przedszkolne, sala komputerowa, zaplecze kuchenne wraz z stołówką. Przy szkole powstała także pełnowymiarowa hala sportowa” – powiedział PAP wójt Chłopic Andrzej Czyż.

Dodał, że w budynku będą „oddziały przedszkolny dla dzieci od trzeciego roku życia, klasa zerowa i pomieszczenia dla szkoły ośmioklasowej”.

„Każda pracowania przedmiotowa posiada nowe wyposażenie” – zaznaczył.

Budowa kompleksu szkolnego trwała trzy lata. Kosztowała 7,2 mln zł. Połowa środków finansowych pochodziła z budżetu państwa, m.in. z dofinansowania ministerstwa sportu i turystyki na halę sportową.

Do tej pory szkoła podstawowa w Chłopicach mieściła się w budynku podworskim wybudowanym w latach 20. ubiegłego wieku.

Wójt podkreślił, że o wyborze patrona szkoły zadecydowały konsultacje wśród rodziców.

„Do wyboru były cztery propozycje. Ponad 70 proc. uczestników konsultacji opowiedziało się za prezydentem Lechem Kaczyńskim. Propozycje mieszkańców rada gminy przyjęła jednomyślnie” – zauważył wójt.

W niedzielę w jednej z auli w szkole odsłonięto także popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Szkole wręczono też sztandar ufundowany przez wójta i radę gminy Chłopice.

PAP/RIRM

drukuj