fot. twitter.com

Podkarpackie: w niedzielę kolejni żołnierze WOT złożą przysięgę

W najbliższą niedzielę w Rzeszowie ok. 500 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej po zakończeniu szkolenia podstawowego złoży uroczystą przysięgę na sztandar. Wszyscy służyć będą w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Rzecznik prasowy brygady por. Witold Sura poinformował, że będzie to ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy WOT. rzecznik podkreślił, że w przeddzień przysięgi, w sobotę, przy pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie przy al. Cieplińskiego odbędzie się uroczysty capstrzyk.

„W obecności wojskowej asysty honorowej wystawionej przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej i orkiestry wojskowej z Rzeszowa zostanie odczytany apel pamięci. Całość uroczystości poprzedzi Msza święta, która zostanie odprawiona w kościele pod wezwaniem św. Józefa na Staromieściu” – dodał por. Witold Sura.

To w tym kościele, patron podkarpackiej brygady wziął ślub. Ponadto 26 listopada przypada 104. rocznica urodzin Cieplińskiego.

Łukasz Ciepliński ps. „Pług” urodził się w 1913 w Kwilczu k. Międzychodu w Wielkopolsce. Był komendantem Obwodu ZWZ Rzeszów (w latach 1940-1941), a następnie komendantem Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK Rzeszów. W 1945 r. pełnił istotne funkcje w Delegaturze Sił Zbrojnych, a w styczniu 1947 r. stanął na czele IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W listopadzie 1947 r. został aresztowany przez UB i po okrutnym śledztwie skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Został rozstrzelany 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

Wojska Obrony Terytorialnej jako samodzielny, piąty rodzaj sił zbrojnych, zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Trzy miesiące później Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami sformowanymi w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

Formowane są kolejne trzy brygady, jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu. W tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są w tych jednostkach na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 r.

W przyszłym roku ma się rozpocząć formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od 2019 r. – czterech brygad na zachodzie kraju; w przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim. Zgodnie z założeniami brygady OT mają powstać w każdym województwie, a w woj. mazowieckim – dwie.

W WOT pełni obecnie służbę ponad 6,5 tysięcy żołnierzy, w tym blisko 5,5 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych. Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. żołnierzy.

WOT przygotowują się do działań w czasie pokoju, kryzysu i wojny, mają wspierać wojska operacyjne, służby ratownicze i lokalne społeczności.

PAP/RIRM

drukuj