Podejrzani o szpiegostwo usłyszeli zarzuty

Zarzut pracy na rzecz obcego wywiadu usłyszeli cywil i wojskowy, zatrzymani wczoraj przez ABW. Na jutro oficjalne informacje w tej sprawie zapowiedziały prokuratury: wojskowa i cywilna. Tego dnia sejmowa speckomisja spotka się z szefami ABW i SKW.

PAP dowiedziała się w dwóch niezależnych źródłach, że zarzut został przedstawiony cywilowi, a według mediów, także oficerowi Wojska Polskiego; nie potwierdziła tego prokuratura.

W środę zostały zatrzymane przez ABW dwie osoby – starszy stopniem oficer Wojska Polskiego, który pracował w MON, oraz cywil. Według mediów, ten ostatni to prawnik z podwójnym obywatelstwem – Polski i Rosji, pracujący w jednej ze stołecznych firm i szpiegujący dla rosyjskiego wywiadu.

W akcji w MON wzięli udział również żołnierze Żandarmerii Wojskowej, a podstawą były materiały zebrane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

Według nieoficjalnych informacji PAP, prowadzone osobno sprawy przez prokuratury cywilną i wojskową zostały skoordynowane i zatrzymania zostały przeprowadzone równolegle przez ABW. Cywil miał być od kilkunastu miesięcy w kręgu zainteresowania służb. Oficer miał być śledzony od dwóch miesięcy.

Prokuratury wojskowa i cywilna zapowiedziały na jutro informację w sprawie zatrzymań i prowadzonych czynności. Wiceszef zajmującej się sprawą cywila Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Waldemar Tyl powiedział portalowi tvn24.pl, że czynności z zatrzymanym zostały zakończone i jest on podejrzany o szpiegostwo.

W czwartek rano prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, że w środę trwały przeszukania w pomieszczeniach zajmowanych przez wojskowego z MON oraz przez cywila, a w czwartek przeprowadzano przesłuchania.

Na godz. 13.00 w piątek zaplanowano posiedzenie sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych z udziałem szefów ABW i SKW.

Kodeks karny przewiduje za szpiegostwo od roku do 10 lat więzienia. W razie udzielenia informacji, których przekazanie może wyrządzić szkodę państwu, minimalna kara to trzy lata. W przypadku organizowania lub kierowania działalnością obcego wywiadu kara to od 5 do 15 lub 25 lat więzienia.

W ostatnich latach prowadzono w polskich sądach co najmniej kilkanaście procesów o działanie na rzecz obcego wywiadu. Sprawy o szpiegostwo są z zasady tajne, więc nie o wszystkich wiadomo. Wyroki opiewały nawet na 9 lat więzienia, były też kary w zawieszeniu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl