Podczas COP24 dyskutowano o programie „Czyste powietrze”

Polski rząd zabiega o poprawę jakości powietrza. Dokładnie taki jest cel programu pod hasłem „Czyste powietrze”, o którym dziś dyskutowano na szczycie klimatycznym w Katowicach. Wypłata środków ruszy po 1 stycznia.

Polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w całej Europie.

– Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest to, co spalamy we własnych piecach i to, co dostarczają nam samochody w postaci gazów – wskazał Paweł Ciećko, główny inspektor ochrony środowiska.

To, czym oddychamy, przekłada się na długość i jakość naszego życia.

– Lepszej jakości powietrze to lepsze, dłuższe życie – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Stąd program „Czyste powietrze” – mówiła minister Jadwiga Emilewicz.

– Ten program zakłada powszechną termomodernizację tych najuboższych, tych, których nie stać na ocieplenie domów, wymianę okien, wymianę drzwi – podkreśliła minister przedsiębiorczości.

Na ten temat w polskim pawilonie na szczycie klimatycznym w Katowicach dyskutowali dziś ministrowie i eksperci. To dzień pod hasłem: „Działania, finansowanie, technologie dla czystego powietrza”.

– Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zapewnia organizacyjne i finansowe wsparcie programu „Czyste powietrze” – deklaruje wiceszef NFOŚiGW Artur Michalski.

O pomoc finansową już teraz wnioskuje 16 tys. Polaków. Z myślą o nich rząd przygotował specjalną ulgę podatkową.

– Od 1 stycznia nie będziemy płacić podatku od dotacji, stąd te wypłaty będą po 1 stycznia – wskazał minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Od momentu podpisania umowy do realizacji inwestycji mogą upłynąć maksymalnie dwa lata. Dlatego na widoczne efekty musimy poczekać – podkreślił minister Henryk Kowalczyk.

– Powinniśmy taki bardzo dokładny przegląd zrobić po czterech, pięciu latach – powiedział minister środowiska.

Program „Czyste powietrze” wchodzi w te miejsca, gdzie nie dociera ciepło systemowe – zaznaczył Wojciech Dąbrowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

– Korzystanie właśnie z tego ciepła systemowego jest najbardziej ekologicznym sposobem zasilania energią cieplną mieszkań – wskazał Wojciech Dąbrowski.

Łącznie poprawa jakości powietrza ma kosztować Polskę ponad 100 mld złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl