Poczta Polska wydała znaczek upamiętniający 700-lecie Lublina

Znaczek pocztowy upamiętniający 700. rocznicę nadania praw miejskich Lublinowi wydała Poczta Polska. Znaczek o wartości 2,6 zł, wydany w nakładzie 200 tys. sztuk, wszedł do obiegu w środę.

„Poczta Polska od dawna, a szczególnie w ostatnim okresie zwraca uwagę na to, aby znaczki miały nie tylko ten wymiar handlowy, jako zapłata za usługę, ale również wymiar edukacyjny, historyczny, a także estetyczny” – powiedział w środę w Lublinie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podczas uroczystości wprowadzenia znaczka do obiegu.

Na znaczku umieszczono panoramę współczesnego Lublina (widok na Stare Miasto), a w tle historyczną panoramę tego miasta, na podstawie miedziorytu Abrahama Hogenberga z 1618 roku. Poczta przygotowała także okolicznościowe karty ozdobione rysunkiem na podstawie tego samego miedziorytu oraz koperty, na których widnieją zabytki Lublina – donżon oraz Kaplica Świętej Trójcy na Zamku Lubelskim.

„Życzę, żeby znaczek był satysfakcją dla mieszkańców Lublina, przypominał o tej historii sięgającej czasów króla Łokietka” – zaznaczył Smoliński.

Smoliński zachęcał uczestników uroczystości do zbierania znaczków; jak podkreślił, niektóre z nich mogą z biegiem czasu zyskać na wartości.

„To doskonałe hobby i dla niektórych także może to być też sposób jakiejś satysfakcji finansowej” – dodał wiceminister.

Wydanie znaczka przez Pocztę Polską wpisuje się w obchody jubileuszu miasta, które zaplanowano na cały rok.

Lokacji Lublina na prawie magdeburskim dokonał w 1317 r. książę Władysław Łokietek. Lokacja ta nadawała określone prawa mieszkańcom m.in. samorząd, który dawał możliwość samodzielnego funkcjonowania, ale także zasady handlowania, urządzania targów i jarmarków. Łokietek nadał miastu 100 łanów gruntów ornych, czyli około 2,5 tys. hektarów, zwolnił mieszkańców z opłat i czynszów na 20 lat.

Akt lokacyjny był obowiązującym prawem, na podstawie którego Lublin funkcjonował do końca XVIII w. Oryginalny dokument przywileju lokacyjnego miasta Lublina z 15 sierpnia 1317 r. znajduje się w Archiwum Państwowym w Lublinie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl