Początek obchodów 72. rocznicy Powstania Warszawskiego

W stolicy rozpoczęły się obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Szef polskiego państwa w Parku Wolność Muzeum Powstania Warszawskiego wręczy odznaczenia państwowe i spotka się z uczestnikami powstania.

O godz. 18.00 – sprawowana będzie Msza św. z udziałem Powstańców, harcerzy i warszawiaków.

Lidia Wyleżyńska ps. „Zora” prezesa stowarzyszenia Żołnierzy AK Żoliborz, łączniczka, wczoraj podczas uroczystości na Żoliborzu wyraziła radość, że idee, które przyświecały powstańcom nadal są żywe.

– Nas uczestników konspiracji Powstania Warszawskiego na Żoliborzu do kolejnych rocznic staje coraz mniej. Dlatego, my z uwagą i satysfakcją,  odchodzący, widzimy, że sprawy, idee, którym poświęciliśmy najpiękniejszą młodość, a liczni koledzy życie, żyją dalej w kolejnych pokoleniach, stają się elementem tożsamości narodowej młodych Polaków i Polek – mówiła Lidia Wyleżyńska.

Następnego dnia o godz. 12.00 zaplanowano uroczystą sesję Rady Warszawy na Zamku Królewskim, podczas której tytuł honorowego obywatela miasta ma otrzymać prof. Adam Strzembosz. Od 15 do 18 najmłodsi będą mogli wziąć udział w spotkaniu edukacyjnym „Z chochlą za barykadą” w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. O 19.00 przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich rozpocznie się uroczysta Msza św. polowa. Później odbędzie się apel pamięci i koncert „Nowe Pokolenie 16/44”.

31 lipca w nocy na Maszcie Wolności na Rondzie Radosława zostanie zawieszona flaga narodowa ze znakiem Polski Walczącej, która będzie tam powiewała przez 63 dni. Od zmierzchu do świtu 31 lipca i 1 sierpnia na jednym z budynków Elektrociepłowni Żerań będzie zaś wyświetlany znak Polski Walczącej na tle powiewającej biało-czerwonej flagi.

Jak podaje prezydent Warszawy, w stolicy jest ponad 400 miejsc pamięci powstania w postaci pomników, tablic i upamiętnień w miejscach zagłady, ulicznych egzekucji i walk. W noc poprzedzającą rocznicę zrywu strażnicy miejscy z pomocą harcerzy złożą tam wieńce od władz miasta w żółto-czerwonych, stołecznych barwach.

1 sierpnia uroczystości rozpocznie o godz. 9.00 złożenie kwiatów przy znajdującej się przy ul. Filtrowej tablicy upamiętniającej podpisanie przez dowódcę okręgu warszawskiego AK płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia zrywu.

O godz. 10.00 odbędą się uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w Parku Dreszera, które zakończy przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej, gdzie upamiętniono 119 pomordowanych powstańców z pułku „Baszta”.

Również o godz. 10.00 dzieci biorące udział w programie „Lato w mieście” złożą hołd najmłodszym uczestnikom powstania. Najpierw ustawią się na pl. Zamkowym w kształt znaku Polski Walczącej. Następnie przejdą przed pomnik Małego Powstańca, gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze.

O godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość przekazania nadanego pośmiertnie Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie uczestniczącego w powstaniu Jana Soszyńskiego ps. Sos. Odznaczenie wręczy rodzinie szef BBN Paweł Soloch.

W południe zaplanowano zmianę posterunku honorowego i złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wiązanki o godz. 13.30 zostaną złożone także przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” przy al. Ujazdowskich, a przedstawiciele władz państwowych i kombatantów o 14.00 wezmą udział w uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przed Sejmem.

Popołudniową część obchodów zainauguruje o 15 wernisaż wystawy „Portrety Powstańców ’44” w Galerii Kordegarda. Godzinę później zaplanowano złożenie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Wojskowych Powązkach. Godzina 17 – godz. „W”, o której wybuchło powstanie – zostanie uczczona z udziałem przedstawicieli władz i kombatantów przy pomniku Gloria Victis.

Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i władze stolicy zaapelowali, aby jak co roku 1 sierpnia w godzinę „W” warszawiacy uczcili minutą ciszy pamięć o zrywie.

„1 sierpnia, o godz. 17.00, w stolicy rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy na chwilę i skierujmy myśli ku tym, którzy 72 lat temu, przez 63 dni, walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach w zgodzie i pojednaniu” – napisano w odezwie.

W godzinę „W” w stolicy przez minutę zabrzmią syreny alarmowe miejskiego i wojewódzkiego systemu alarmowania. Dodatkowo zaplanowano uruchomienie syren ręcznych na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach. Tradycyjnie o godz. 17.00 motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów zatrzymają swoje pojazdy na ok. minutę i uruchomią sygnały dźwiękowe. Po dojeździe do najbliższej stacji na ok. minutę zatrzymają się również pociągi metra.

O 19.30 zaplanowano złożenie wieńców, wspólną modlitwę i Mszę św. polową przed pomnikiem „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Wieczorem o 20.00 odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego, a o 21.00 rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie miała miejsce premiera spektaklu „gdzie ty idziesz dziewczynko” w reż. Agnieszki Glińskiej.

1 sierpnia stołeczny ZTM uruchomi pięć specjalnych linii autobusowych (912, 922, 944, 970 i 980) i jedną tramwajową (W), które zapewnią dojazd do Muzeum Powstania Warszawskiego oraz stołecznych cmentarzy.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl