fot. PAP/Marcin Obara

PO-KO chce odwołania ministra środowiska; dziś głosowanie o wotum nieufności

Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska domaga się dymisji ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Dziś wieczorem posłowie będą debatować nad wnioskiem o wotum nieufności.

Szef klubu PO-KO Sławomir Neumann mówił, że Polsce grozi utrata miliardów złotych z funduszy europejskich na walkę ze smogiem, czyli na walkę o zdrowie Polaków. Neumann rządowi PiS zarzucił zaniechanie w tej sprawie i osobistą odpowiedzialność przypisał ministrowie środowiska Henrykowi Kowalczykowi. Dlatego klub PO-KO złożył wniosek o jego odwołanie.

Dziś wieczorem posłowie będą debatować nad wnioskiem. W ramach programu „Czyste Powietrze” w polskich domach powinno się wymienić ponad 4 mln pieców na węgiel.

Poseł Agnieszka Pomaska z PO-KO zarzuca ministrowi, że do tej pory rozpatrzono 20 tys. wniosków w tej sprawie. Minister Kowalczyk wyjaśnił, że złożono ponad 63 tys. wniosków, a na ich rozpatrzenie jest 90 dni. Program ma jednak przyspieszyć, ponieważ w sposób pilotażowy mają zostać włączone w to samorządy, których zgłosiło się już 600. Ponadto trwają prace nad włączeniem w program banków komercyjnych.

Na początku lipca „Gazeta Wyborcza” pisała, że nie ma zgody KE na kontynuowanie unijnej pomocy przy programie. Minister środowiska zapewniał, że żadne środki europejskie na program antysmogowy „nie zostały i nie zostaną utracone”. Na razie jest on realizowany ze środków własnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodatkowe fundusze mają pochodzić z termomodernizacyjnej ulgi podatkowej, która obowiązuje od początku r. Henryk Kowalczyk przyznał, że w przyszłej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 Polska chce, by w program włączone zostały również unijne pieniądze. Chodzi o 30 mld zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj