fot. sxc.hu

PKW przetestuje nowy system do obsługi wyborów

PKW przeprowadzi dziś test nowego systemu do obsługi wyborów. Program został opracowany przez Krajowe Biuro Wyborcze.

W symulacji wezmą udział wszystkie gminy w Polsce. Jednostki samorządu terytorialnego będą wysyłały przykładowe protokoły wyborcze. Nowy program powstał po problemach, jakie pojawiły się podczas wyborów samorządowych.

Awaria spowodowała, że wyniki poznaliśmy tydzień od głosowania.

NIK stwierdziła poważne nieprawidłowości w KBW. Izba wskazała na naruszenia przepisów przy przetargu na system informatyczny. Teraz potwierdza to także Urząd Zamówień Publicznych. Jak napisał jeden z dzienników osoby, odpowiedzialne za przetarg mogły dowolnie przyznawać punkty oferowanym systemom.

Poseł Jarosław Zieliński, były wiceminister spraw wewnętrznych zauważa, że obecny rząd ma od dawna problemy z informatyzacją. Dodaje, że parlamentarzyści, podczas posiedzenia dwóch połączonych komisji administracji i cyfryzacji, i spraw wewnętrznych, będą pytali rząd i PKW o bezpieczeństwo systemu wyborczego.

– Są kwestie przetargów, pytania o prawidłowość tych przetargów, o czas, o to, kto zawinił, jak to wszystko będzie wyglądało. Z drugiej strony wiemy,  że są poważne kłopoty nawet ze spisami wyborców – aplikacja Źródło jest dysfunkcjonalna. Nowe rejestry państwowe wprowadzone od 1 marca nie działają tak jak trzeba. Może się okazać – co sygnalizują gminy – że będziemy mieli do czynienia ze spisami wyborców, w których mogą występować osoby, które już zmarły, a nie będzie osób żyjących i uprawnionych do głosowania. Jest to ogromny problem i zamieszanie – wskazuje poseł Jarosław Zieliński.  

Test nowego systemu ma się zakończyć dziś po południu. Przedstawiciele PKW informowali wcześniej, że głosy podczas wyborów prezydenckich będą liczone ręcznie.

RIRM

drukuj