fot. PAP/Marcin Obara

PKW: frekwencja w wyborach samorządowych – prawdopodobnie najwyższa w historii

Prawdopodobnie możemy stwierdzić najwyższą frekwencję w historii wyborów samorządowych, przeszło 50 proc. – przekazał w niedzielę wiceszef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Oficjalne wyniki wyborów będą znane najwcześniej na przełomie wtorku i środy.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński przypomniał na konferencji prasowej, że osoby które do godz. 21.00 ustawiły się w kolejkach do lokali wyborczych, mogą w nich głosować mimo zakończenia ciszy wyborczej. Taka sytuacja ma miejsce w 7 lokalach wyborczych w Warszawie.

Zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak przekazał, że „w historii wyborów samorządowych, w tym roku prawdopodobnie możemy stwierdzić najwyższą frekwencję – przeszło 50 proc.”.

„To na pewno jest pozytywna wiadomość dla wybranych, jak i wyborców, jak również organów wyborczych, że udało się zmobilizować i elektorat dopisał” – powiedział.

Sylwester Marciniak zapowiedział, że oficjalna frekwencja zostanie podana razem z wynikami wyborów.

„Można przewidywać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że ta frekwencja przekroczy 50 proc. i tym samym będzie najwyższa w wyborach samorządowych” – dodał.

Szef PKW powiedział, że ostateczne wyniki wyborów zostaną podane przez Komisję „nie wcześniej niż na przełomie wtorku i środy”.

„Wszystko wskazuje na to, że przy dużej frekwencji będzie dużo pracy przy liczeniu głosów, więc nie mogę tu podać ścisłego terminu” – dodał.

Frekwencja wyborów samorządowych w 2014 r. wynosiła 47,40 proc.

PAP/RIRM

drukuj