fot. twitter.com

PiS złożyło w Sejmie projekt noweli przepisów dot. SN

Prawo i Sprawiedliwość chce doprowadzić do jak najszybszego powołania nowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Partia złożyła dziś w Sejmie projekt nowelizacji przepisów, które mają na to pozwolić.

Obecnie obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego pełni sędzia Józef Iwulski. Zastąpił on profesor Małgorzatę Gersdorf, która przeszła z mocy prawa w stan spoczynku.

Przeciwnicy reformy wymiaru sprawiedliwości oraz sędzia Małgorzata Gersdorf utrzymują jednak, że jej kadencja trwa nadal, ponieważ poszła na urlop i zamierza wrócić do pracy.

Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość chce doprowadzić do jak najszybszego wyboru nowego prezesa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyboru kandydata na prezesa dokonuje pełne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, które powinno liczyć 120 osób. Jednak po obniżeniu wieku emerytalnego, sędziów w stanie czynnym w Sądzie Najwyższym jest tylko pięćdziesięciu ośmiu.

PiS chce zmienić przepisy i wprowadzić zasadę, że wyboru kandydata na prezesa może dokonać 2/3 Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego, czyli 80 sędziów.

Takie rozwiązanie przyspieszyłoby procedurę powołania nowego pierwszego prezesa, ponieważ wybór kilkudziesięciu nowych sędziów do Sądu Najwyższego może potrwać wiele miesięcy.

Zaproponowane przez PiS przepisy mają też blokować próby obstrukcji związane z postępowaniami nominacyjnymi w Sądzie Najwyższym.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj