PiS zaskarży do TK nowelizację ustawy o SKOK

Szef klubu PiS poseł Mariusz Błaszczak przekonuje, że wejście przepisów w życie doprowadzi do likwidacji kas. Nowelizację podpisał wczoraj prezydent Bronisław Komorowski. Część przepisów noweli zamierza skierować do TK.

Wniosek do Trybunału, który przygotowuje PiS będzie przedstawiony w ciągu kilku dni – powiedział poseł Mariusz Błaszczak. Wyjaśnił, że ustawa likwiduje SKOK-i, uderza w zasadę zaufania społecznego, zasadę państwa prawnego.

– Powoduje to, że spółdzielnie jakimi są SKOK-i, będą mogły być zlikwidowane wbrew woli spółdzielców. Odwołuje się do zasad konstytucyjnych, zasad które powinny być przestrzegane w naszym kraju. Konstytucja jest aktem najwyższym prawa więc powinna być szanowana przez władze. Zresztą z tego co słyszeliśmy, prezydent Komorowski zamierza część tych przepisów kierować do TK. Mieliśmy do czynienia z działaniami, które w naszej ocenie były motywowane czynnikami politycznymi  Chodziło władzy – tej która jest obecnie, a więc koalicji PO-PSL – o to żeby zniszczyć jedną z tych spółdzielni. Efekt mamy w postaci tej ustawy – powiedział poseł Mariusz Błaszczak.

Nowe przepisy wyposażą Komisję Nadzoru Finansowego w nowe instrumenty nadzorcze; doprecyzują regulacje dotyczące przekazywania do KNF informacji sprawozdawczych przez SKOK-i oraz przez Kasę Krajową SKOK.

KNF zyska także możliwość wydawania rekomendacji dotyczących dobrych praktyk ostrożnego i stabilnego zarządzania Kasą Krajową.

RIRM 

drukuj