fot. PAP

PiS: koalicja próbuje wprowadzić do Polski GMO

Pod pozorem prac nad ustawą próbuje się wprowadzić w Polsce GMO – alarmują posłowie PiS. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych.

Zgodnie z deklaracjami ustawodawcy projekt ma zwiększyć bezpieczeństwo laboratoryjnych hodowli GMO.

Sejmowa komisja ochrony środowiska, która wczoraj zajmowała się projektem przerwała obrady do czasu aż resort środowiska i rolnictwa „uzgodnią stanowiska”.

Nieco wcześniej z posiedzenia wyszli posłowie opozycji, protestując przeciwko „manipulacji”, do jakich – jak wskazują – dochodzi podczas prac nad projektem.

– Pan minister przy pierwszym czytaniu zapewniał, że dotyczy to tylko testowania w laboratoriach organizmów genetycznie modyfikowanych. Wiceministrowie na posiedzeniach komisji i podkomisji również zapewniali, że dotyczy tylko zamkniętego użycia, a dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, że PO-PSL chcą upowszechnić uprawy roślin genetycznie modyfikowanych i zaśmiecić Polskę GMO. Społeczeństwo tego nie chce, jest to wbrew interesowi polskich rolników i interesowi Polski. Klub PiS jest zdecydowanie przeciwny takim manipulacjom. Żądamy, żeby PO i PSL zaniechały zaśmiecania Polski GMO i  stwarzania prawa i „furtek”, żeby to było możliwe – powiedział poseł Dariusz Bąk.

RIRM

drukuj