PiS domaga się kontroli NIK i dymisji szefa GDDKiA

PiS domaga się odwołania szefa GDDKiA; kontroli NIK-u oraz informacji premiera w związku z decyzją KE o wstrzymaniu wypłaty 3,5 mld zł na polskie drogi.

Decyzja Komisji jest następstwem dochodzenia dotyczącego trzech projektów współfinansowanych z UE. Prokurator oskarżył 11 osób w tym jednego z dyrektorów Generalnej Dyrekcji o zmowę na rzecz próby utworzenia kartelu.

Przewodniczący KP PiS poseł Mariusz Błaszczak przypomniał, że blisko rok temu partia domagała się zmian w kierownictwie GDDKiA; ustąpienia Lecha Witackiego. Apel ten pozostał bez skutków. Teraz – jak stwierdził okazało się, że uwagi o braku postępu w budowie dróg były słuszne.

Mówiliśmy o niekompetencji. Jednak dziś widać, że oprócz niekompetencji, prawdopodobnie mieliśmy do czynienia z nadużyciami. Jest postępowanie prokuratorskie, które dotyczy 10 menadżerów i dyrektora z GDDKiA. W naszym przekonaniu szef tej instytucji powinien podać się do dymisji. Chodzi o niebagatelne pieniądze, o 3,5 miliarda złotych, które powinny trafić do budżetu państwa. Zagrożone jest kolejnych, prawie 3,5 miliarda złotych. To są niebagatelne pieniądze– mówi poseł Mariusz Błaszczak.

PiS domaga się również prześwietlenia przez NIK działań GDDKiA dot. przetargów na wyłonienie wykonawców do budowy dróg krajowych.

Komisja Europejska stawia zarzut niezgodności tego postępowania z przepisami dotyczącymi prawa o zamówieniach publicznych. KE mówi o możliwej defraudacji. To są bardzo poważne sprawy. Domagamy się, żeby Najwyższa Izba Kontroli w sposób szybki kontrolowała proces wyłaniania wykonawców przy tych inwestycjach oraz w imieniu KP PiS, składam wniosek o rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu, o informacje Prezesa Rady Ministrów, premiera Donalda Tuska w sprawie tej sytuacji– dodaje poseł Mariusz Błaszczak.

Poseł Adam Hofman podkreślił, że sprawa powinna być jak najszybciej wyjaśniona. Zwłaszcza, że jak powiedział w konsekwencji procederu w połowie roku fundusz drogowy ma stracić płynność finansową.

Wypowiedź pos. Mariusza Błaszczaka:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj