fot. PAP

PiS domaga się kontroli nad PLL LOT

Posłowie PiS chcą powołania sejmowej podkomisji, która monitorowałby na bieżąco to, co dzieję się w sprawie PLL LOT. Parlamentarzyści największej partii opozycyjnej zaapelowali też o debatę publiczną w sprawie sytuacji narodowego przewoźnika.

Wczoraj Donald Tusk akcentował, że prywatyzacja jest jedyną alternatywą dla ciągłych kłopotów narodowego przewoźnika. Dodał, że podjęta przez rząd decyzja o zmianie ustawy powinna umożliwić prywatyzację tej spółki.

– Naszym zdaniem premier rządu Donald Tusk, minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski zrealizowali swoją strategię o której my – posłowie opozycji, mówiliśmy od kilku, kilkunastu miesięcy. Ta strategia to zniszczyć i jak najtaniej sprzedać PLL LOT. Wystarczyło rządowi Donalda Tuska 5 lat, aby tę spółkę, która całkiem nieźle prosperowała jeszcze w 2005, 2006 czy 2007 roku doprowadzić do granic upadłości. Dzisiaj pojawia się uzasadnione pytanie czy to była celowa działalność tego rządu, aby tę spółkę doprowadzić do takiej sytuacji czy jest to kwestia kompletnej ignorancji nieudolności braku wiedzy jak taką spółką zarządzać – powiedział poseł Dawid Jackiewicz z sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Dodał, że PiS nie jest przeciwne restrukturyzacji spółki, ale sprzeciwia się działaniom, które doprowadzą do utraty kontroli nad narodowym przewoźnikiem.

– Będziemy przeciwni głosowaniu nad zmianą ustawy z 91 roku, która gwarantowała państwu zachowania 51 proc. udziałów w tej spółce. To nie oznacza, że jesteśmy przeciwni restrukturyzacji tej spółki, ale do dziś nie powstał żaden plan restrukturyzacji, żaden plan ratunkowy dla LOT. My ze swojej strony składamy wniosek do marszałek Sejmu, aby powołać podkomisje Komisji Skarbu Państwa, która na bieżąco będzie monitorowała to co dzieje się w obszarze PLL LOT. Mam nadzieję, że państwo wreszcie dostrzeżecie, że jesteśmy oszukiwani i okłamywani każdego dnia. Nie ma żadnego planu ratunkowego dla PLL LOT. Brak jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji. Brak jakiejkolwiek współpracy z zainteresowanymi czyli przede wszystkim z pracownikami tej spółki – dodaje poseł Dawid Jackiewicz.

RIRM

drukuj