PiS chce informacji rządu ws. Poczty

Posłowie PiS chcą informacji rządu na forum sejmowej komisji infrastruktury bądź parlamentu ws. przegranego przetargu przez Pocztę Polską na obsługę  sądów i prokuratur.

Zapowiadają także podjęcie prac nad przepisami przywracającymi wyłączne prawo na przesyłanie urzędowych listów i przesyłek dla poczty polskiej.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej komisji infrastruktury poinformował także, że jego klub skierował wniosek do CBA w tej sprawie. Zwraca uwagę na kwestię zmiany prawa.

Przypomnijmy przetarg na obsługę instytucji państwowych, takich jak sądy, wygrała Polska Grupa Pocztowa. Poczta Polska w ciągu dwóch lat straci na tym ok. pół miliarda złotych.

„Chcemy, aby CBA zbadało kto, na jakiej podstawie i pod wpływem jakich impulsów nabrał jeszcze raz przekonania, że brak jest obecnie uzasadnienia dla utrzymywania monopolu operatora publicznego, to jest Poczty Polskiej”. (Cytat z uzasadnienia projektu zmiany ustawy)

Poczta Polska zaskarżyła do sądu wyrok Krajowej Izby Odwoławczej ws. obsługi sądów i prokuratur. Poczta podważa wygraną w przetargu Polskiej Grupy Pocztowej.

Według narodowego operatora PGP nie spełnia jednego z warunków przetargu – nie dysponuje placówką pocztową w każdej gminie. Wskazała też, że realizacja tak poważnego zlecenia, jakim jest dostarczanie korespondencji z sądów i prokuratur, musi być poparta doświadczeniem, posiadanym zaufaniem do listonoszy i siecią placówek pocztowych w kraju. Polska Grupa Pocztowa zapewnia jednak, że usługa jest wykonywana z wykorzystaniem ponad 7500 placówek.

Bogumił Nowicki, przewodniczący NSZZ „S” Pracowników Poczty Polskiej stwierdził, że dziś jest budowany biznes, który ma zastąpić narodowego operatora. Ocenia, że jest to proceder mający na celu otwarcie całkowite polskiego rynku pocztowego.

Przypominam, że historia naszego kraju zna takie przypadki: przypadek telekomunikacji, która została w zasadzie sprzedana Francuzom – i to nie prywatnemu, francuskiemu biznesmenowi (…), kupiła ją telekomunikacja francuska, która jest własnością państwa francuskiego. Czyli: telekomunikacja jest francuska,  rynek kurierski również został przejęty przez operatora zagranicznego. Następny krok, jeśli chodzi o rynek usług pocztowych (bo z rynku kurierskiego do usług pocztowych jest blisko), to właśnie rynek listów i paczek, dla Niemców niewątpliwie atrakcyjny – powiedział Bogumił Nowicki.

RIRM 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl