Pierwsza Komunia Święta wcześniej

Pierwsza Komunia Święta w wieku 7, a nawet 6 lat, przeżywana nie grupowo, ale rodzinnie? W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej będzie to możliwe dzięki decyzji ks. abp. Andrzeja Dzięgi

Przygotowanie do wprowadzenia dziecka w pełne życie eucharystyczne należy przede wszystkim do rodziców. Chodzi zwłaszcza o rozeznanie jego duchowej i intelektualnej gotowości do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, a także zwrócenie się w tej sprawie do swojego proboszcza. Te zasady podkreślił ks. abp Andrzej Dzięga, określając nowe normy związane z przygotowaniem do Pierwszej Komunii Świętej w parafiach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Na początku października dokument został przekazany wszystkim proboszczom w archidiecezji. Zgodnie z tymi rozstrzygnięciami do Pierwszej Komunii Świętej będą mogły przystępować dzieci w różnym wieku, a dolną granicą wiekową do podjęcia pełnego przeżycia eucharystycznego jest ukończony siódmy rok życia, w szczególnych przypadkach nawet szósty.

Normy, jakie zawiera dokument ks. abp. Andrzeja Dzięgi, współbrzmią z zasadami zawartymi w dekrecie Papieża Piusa X „Quam singulari” o wczesnym dopuszczeniu dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Święty Pius X podkreślał w nim, że dzieci im są młodsze, tym bardziej niewinne, a im bardziej niewinne, tym bardziej otwarte i wrażliwe na wiarę, na miłość Bożą. Wiek to oczywiście nie jedyna okoliczność, która ma wpływ na decyzję proboszcza o dopuszczeniu dziecka do Pierwszej Komunii Świętej. Przede wszystkim musi ono być ochrzczone i mieć rozeznanie, że w Komunii Świętej przyjmuje Ciało Pana Jezusa, a nie opłatek. Chodzi tu o wiarę w żywą obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i pragnienie przyjmowania Ciała Pańskiego. Niezbędne też jest rozeznanie co do istoty grzechów i cnót chrześcijańskich i oczywiście bycie w stanie łaski uświęcającej.

Normy, jakie wydał metropolita szczecińsko-kamieński, nie tylko umożliwiają rodzicom przygotowanie swoich dzieci do sakramentu Eucharystii we wcześniejszym wieku, ale także dają możliwość wyboru formy przystąpienia ich dziecka do Pierwszej Komunii Świętej. Oprócz najczęściej stosowanej formy grupowej, przeżywanej raz w roku w terminie wiosennym, istnieje możliwość wyboru formy indywidualnej, przeżywanej w gronie rodzinnym. „Indywidualna (rodzinna) Pierwsza Komunia Święta jest przeżywana przez rodzinę uroczyście, zawsze w czasie Mszy Świętej niedzielnej lub w zwykły dzień” – precyzuje dokument wydany przez ks. abp. Dzięgę. Bez zmian pozostaje ustalenie dwuletniego cyklu katechumenalnego przygotowania dziecka w parafii, a zgłoszenia kandydatów do grupowej pierwszej spowiedzi świętej oraz Pierwszej Komunii Świętej winny być dokonane przez rodziców około roku przed terminem.

Małgorzata Jędrzejczyk

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl