Pielgrzymka nauczycieli i wychowawców na Jasną Górę

Na Jasnej Górze rozpoczęła się wczoraj 81. pielgrzymka nauczycieli i wychowawców. U stóp Matki Najświętszej dziękują za miniony rok szkolny i proszą o potrzebne łaski na dalszy czas wytężonej pracy.

Nauczyciele i wychowawcy pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę od roku 1937.  Mottem przewodnim spotkania są słowa: „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, które nawiązują do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Tą pielgrzymką chcemy z jednej strony oddać hołd nauczycielom, którzy, którzy od początku aktywnie włączyli się w organizację oświaty po latach zaborów w Polsce, w odradzającej się Polsce, ale jednocześnie chcemy tą pielgrzymką także wpisać się w ogólnopolskie obchody tego wielkiego wydarzenia jakim jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił ks. Wojciech Wojtyła, Sekretarz Krajowego Biura ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.

Nauczyciele i wychowawcy to bardzo ważna grupa społeczeństwa polskiego, bo kształci młode pokolenie – podkreśla ksiądz biskup Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Nauczycieli.

– Od młodych zależy rodzina, zależy Polska, Kościół, to znaczy ci, którzy formują młodych są kluczem do ich serc. Dlatego nauczyciele jako formatorzy, wychowawcy, oni decydują o kształcie naszej Ojczyzny – akcentował ks. bp. Piotr Turzyński.

W naszej historii nie brakuje ludzi, którzy mogą być wzorem prawidłowego kształtowania sumień młodego pokolenia. Do nich należy między innymi święty Jan Paweł II oraz Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński. To z ich życiowego i duchowego dorobku, jak wskazuje ks. prof. Tadeusz Guz, powinni czerpać wszyscy pedagodzy:

– W tych postaciach rozpoznajemy to, co Paderewski też nadmieniał, upatrując właśnie w miłości do Pana Boga i Ojczyzny nawet pewnego sakramentu jak się wyraził, a Norwid cudu – podkreślał ks. prof. Tadeusz Guz, wykładowca KUL.

Pielgrzymka nauczycieli i wychowawców na Jasną Górę gromadzi zwykle kilka tysięcy osób. Wśród nich są również kuratorzy, którzy swoją pracę pedagogiczną traktują jako szczególne powołanie.

– Od bardzo, bardzo wielu lat przyjeżdżam tu przede wszystkim jako nauczyciel i wychowawca, właśnie po to, by mieć jeszcze większe umocnienie w tym, co robię, jak robię. Po to byśmy mogli się cieszyć pełną wolnością jako Polacy, jako światli obywatele, bo tak mówił Jan Paweł II – wskazywała Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty.

Wzorce prawidłowego kształtowania sumień przekazali nam również ludzie zacni i pobożni, których życiorysy niedawno ujrzały światło dzienne. Należy do nich między innymi postać błogosławionej Natalii Tułasiewicz.

– Błogosławiona Natalia Tułasiewicz była z powołania nauczycielem. Przed wojną uczyła w poznańskich szkołach gimnazjalnych języka polskiego. Była polonistą i można powiedzieć była takim wzorem cnót nauczycielskich – mówiła Natalia Tułasiewicz – Wala, przedstawicielka rodziny błogosławionej.

Dwudniowe spotkanie przed obliczem Matki Najświętszej obfitować będzie w wykłady, konferencje, ale również modlitwę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl