Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

Po raz 32. na Jasną Górę przybędzie Pielgrzymka Ludzi Pracy. Spotkaniu będą towarzyszyły słowa: „Solidarni mocni wiarą w Syna Bożego”. Co roku w dwudniowej pielgrzymce uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób.

Głównym punktem tegorocznej pielgrzymki będzie niedzielna uroczysta Msza św., która rozpocznie się o godzinie 11:00. Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki.

Jak napisał w zaproszeniu ks. bp Kazimierz Ryczan, biskup kielecki, Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy – potrzebna jest modlitwa, aby w ojczyźnie był przestrzegany dekalog, bo inaczej nie będziemy się rozwijać.

– Staniemy zjednoczeni Ewangelią, by zaświadczyć, że nie ma integralnego rozwoju Ojczyzny bez poszanowania Bożych przykazań. W imię prawdy i sprawiedliwości chcemy modlitewnie zamanifestować, że prywatne interesy oligarchii koalicyjnej nie mogą wytyczać drogi rozwoju gospodarczego i kulturowego narodu – napisał ks. bp Kazimierz Ryczan.  

Jak dodaje ks. biskup jedną z intencji będzie także modlitwa za media w Polsce, aby nie propagowały agresywnych treści i destrukcyjnych ideologii, które ranią ducha narodowego i źle wpływają szczególnie na młode pokolenie.

– Obrona młodego pokolenia przed złem należy do fundamentalnych obowiązków rodziców, szkoły, samorządów, instytucji państwowych i środków opiniotwórczych. Służba ojczyźnie w obecnym czasie wymaga tego od nas wszystkich – dodaje ks. biskup.

Pracownicze pielgrzymki na Jasną Górę zapoczątkował bł. ks. Jerzy Popiełuszko. We wrześniu 1983 roku zorganizował on pielgrzymkę dla Huty Warszawa. Rok później do stóp Jasnogórskiej Pani pielgrzymowali już pracownicy z różnych stron Polski.

– W tym roku przypada 30. rocznica męczeńskiej śmierci organizatora pierwszej pielgrzymki świata pracy bł. ks. Jerzego. Będziemy dziękować za tego świętego, za jego świadectwo i sposób, w jaki pokazywał jak we współczesnym świecie być człowiekiem, jak godnie żyć i jak umieć przeciwstawiać się złu, żeby zło dobrem zwyciężać – powiedział Marian Król, przewodniczący regionu NSZZ Solidarność Lublin.

Dla regionu NSZZ Solidarność Lublin tegoroczna pielgrzymka ma wymiar szczególny.

– Otrzymamy w tym roku symbole pielgrzymki, będziemy głównym współorganizatorem 33. pielgrzymki, która przypada w 35. rocznicę wydarzeń lubelskiego lipca jak również powstania Solidarności – powiedział Marian Król.

Organizatorzy pielgrzymki zapraszają wszystkich, którym los ludzi pracy i Ojczyzny nie jest obcy.

Program:

20 września, sobota

19.00 – Msza św., przewodniczy ks. bp Henryk Ciereszko z Białegostoku

21.00 – Apel Jasnogórski w kaplicy Matki Bożej – ks. bp Kazimierz Ryczan

21.45 – Droga Krzyżowa na wałach

21 września, niedziela

24.00 – Msza św., przewodniczy ks. prałat Jan Iłczyk, bazylika

1.00-4.30 – Czuwanie modlitewne w kaplicy Matki Bożej

08.30 – Zbiórka pielgrzymów przy pomniku rodziców Jana Pawła II z transparentem regionu i wyjście na Mszę św. ze śpiewami

09.00 – Modlitwa różańcowa ze szczytu

10.00 – Koncert chóru „Boże Echo”

10.40 – Wystąpienie przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy

10.50 – Powitanie pielgrzymów – ks. prałat Jan Iłczyk

11.00 – Uroczysta Suma – przewodniczy ks. abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki

 

32. Pielgrzymka Ludzi Pracy - plakat

 

TV Trwam News/ jasnagora.com /RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl