Pielgrzymka Konna w Hołdzie Kawalerii

W diecezji siedleckiej rozpoczęła się IV Podlaska Konna Pielgrzymka w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej  Kilkudziesięciu miłośników jazdy konnej bierze udział w IV Podlaskiej Konnej Pielgrzymce w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej.

Drugi dzień Pielgrzymki, ułani rozpoczęli poranną Mszą św. w Kościele parafialnym w Tucznej. Msza była celebrowana przez ks. ppor. Dariusz Cabaja, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Lusawa.  Po mszy św. odbyło się uroczyste błogosławieństwo koni i ułanów. Przed

opuszczeniem miejscowości, ułani złożyli meldunek Zygmuntowi Litwiniukowi  – wójtowi gminy Tuczna i przywitali się z pracownikami Urzędu Gminy.

 

Następnie pielgrzymi przybyli do miejscowości Huszcza, gdzie zostali bardzo życzliwie przyjęci przez tamtejszego ks. proboszcza i parafian. Po przebyciu 32 km przy niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych pątnicy dojechali do miejsca noclegowego w Dubicy Dolnej. Wszelkie uniedogodnienia wynagrodziła im gościnność tamtejszych mieszkańców. Wieczór spędzili przy wspólnym śpiewie wokół ogniska. Dzień zakończyli uroczystym Apelem Jasnogórskim.

 

Pielgrzymka oficjalnie rozpoczęła się 8 sierpnia w Tucznej w diecezji siedleckiej. Pielgrzymi zmierzają do Sanktuarium w Kodniu. Pierwszego dnia 8 sierpnia trasa prowadziła do miejscowości Rozbitówka, gdzie pod pomnikiem poległych w wojnie polsko – bolszewickiej z 1920 r. odbył się Apel Poległych i złożono wieńce.

W Rozbitówce ks. ppor. Dariusz Cabaj, dowódca pielgrzymki, złożył meldunek. Następnie pan Andrzej Orzełowski przedstawił zebranym w skrócie historię powstania Legionów Polskich. Kolejnym punktem programu tej części pielgrzymki był Apel Poległych, prowadzony przez organizatora i dowódcę, ks. ppor. Dariusza Cabaja. Na zakończenie konni pielgrzymi zostali ugoszczeni przez mieszkańców Rozbitówki, którzy rokrocznie okazują wielkie serce dla przybywających tam ułanów i ułanek.

Po południu Pielgrzymka Konna powróciła do Tucznej, gdzie o godzinie 18.00 rozpoczęła się koncelebrowana przez ks. Dariusz Cabaja i ks. Marcina Dudzińskiego (zastępcę Dowódcy pielgrzymki i ojca duchowego) msza św. Dzień zakończył Apel Jasnogórski.

Dziś pielgrzymi zostaną zakwaterowani w  Dubicy Dolnej. Trasa do Kodnia będzie wiodła przez Wisznice, Kolembrody, Leśną Podlaską, Pratulin, Janów Podlaski, Neple, Terespol. 14 sierpnia dojadą do Sanktuarium Maryjnego w Kodniu na główne uroczystości odpustowe.

W tym roku w dniach 11 i 12 sierpnia pielgrzymka będzie gościła w Konstantynowie. Pielgrzymi wezmą udział  w  odsłonięciu tablicy poświęconej  Mikołajowi Jerzemu Matejukowi, nauczycielowi, malarzowi, regionaliście oraz I Komendantowi II Rejonu ZWZ -AK Konstantynów – Leśna Podlaska – Hołowczyce w Obwodzie Biała Podlaska. Tablicę odsłoni syn wielkiego patrioty, Janusz Matejuk, który przyjedzie na uroczystość z Wrocławia.
W drodze jest 23 konnych jeźdźców oraz obsługa naziemna m.in.: z Białej Podlaskiej i okolic, Terespola, Wisznic. Wśród uczestników są jeźdźcy z Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji. Wszyscy jadą w ułańskich polowych mundurach. Przed wjazdem do Kodnia przebiorą się w mundury galowe. Codziennie przemierzają od 25 do50 kilometrów.

 

– Czas pielgrzymki to nie tylko jazda konna, ale przede wszystkim czas, który ma pomóc zbliżyć się do Pana Boga i drugiego człowieka – napisał w relacji z pierwszego dnia pielgrzymki ks. Marcin Dudziński (zastępca Dowódcy pielgrzymki i ojciec duchowy)

.

Pielgrzymi wstają wcześnie, o godzinie 4.00, 5.00 rano i starają się wyjechać jak najwcześniej żeby nie było gorąco. Każdego dnia biorą udział we Mszy św. i modlitwach a wieczorem w Apelu Jasnogórskim.

 

Jest to duże przedsięwzięcie logistyczne. Organizatorzy muszą zadbać o jedzenie i stanowiska dla koni, o noclegi o odpowiednie opracowanie trasy. opracowanie trasy. Przejazd trzeba bardzo precyzyjnie przygotować, jednak zwiększająca się z roku na rok liczba, szczególnie młodych uczestników, świadczy o tym że takie rekolekcje w drodze są potrzebne.

 

14 sierpnia „konni” pielgrzymi o godzinie 12.00 wezmą udział we Mszy św. w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu a o godzinie 17.00 w uroczystej defiladzie wokół Rynku. Po procesji z cudownym obrazem nastąpi rozwiązanie  IV Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej.

 

Autor: Edyta Łukaszewska / Źródło: www.podlasie24.pl
drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl