fot. PAP

Piechociński ponowił zaproszenie do rolników

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński ponowił zaproszenie, jakie wystosował do protestujących rolników.

„Jeszcze raz proszę przekazać kierownictwu protestu, że liczymy bardzo na powrót waszego środowiska do rozmów” – powiedział.

Wczoraj Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało rolniczym związkowcom memorandum z zaproszeniem do współpracy w zespołach eksperckich.

Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, nie widzi sensu w dalszych rozmowach z ministerstwem rolnictwa.

– Tu jest urząd, który nazywa się Urzędem Rady Ministrów. Tu jest nasze miejsce do negocjacji. Nie będziemy bez przerwy chodzić do pana ministra i nie będziemy jak ci panowie, którzy w jednym czy drugim ministerstwie spiskują przeciwko rolnikom. Mamy swoje zasady. Mamy organizację rolniczej „Solidarności”, która podjęła uchwałę rady krajowej. My nie możemy dać się ponieść emocjom. Mamy wynegocjować systemowe rozwiązania dla polskich rolników – powiedział Jerzy Chróścikowski.

Przed kancelarią premiera przebywa grupa ok. 30 rolników, którzy spędzili tam noc.

Protestujący domagają się odszkodowań za straty w uprawach spowodowane przez dziki, interwencji na rynkach wieprzowiny i mleka oraz zakazu sprzedaży ziemi cudzoziemcom.

RIRM

drukuj