W piątek w Krakowie spotkanie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy

W piątek w Krakowie odbędzie się spotkanie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tematami spotkania będą kwestie dwustronne oraz przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Krzysztof Szczerski, który jest współprzewodniczącym Komitetu, będzie przewodniczyć delegacji ze strony Polski. Na czele delegacji ukraińskiej stanie wiceszef administracji prezydenta Ukrainy Kostiantyn Jelisiejew.

Jak poinformował Krzysztof Szczerski, w spotkaniu wezmą też udział przedstawiciele MSZ obu krajów i doradcy prezydentów Polski i Ukrainy.

„Tematami spotkania będą kwestie dwustronne oraz przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego” – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Spotkanie zostało uzgodnione przez prezydentów Andrzeja Dudę i Petra Poroszenkę podczas sobotniej rozmowy telefonicznej.

Nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Ukrainy i Polski zainicjował Petro Poroszenko. Informując o tym w zeszłą środę, rzecznik prezydenta Ukrainy Swiatosław Cehołko podkreślił, że ma to związek z napięciem w relacjach między Warszawą i Kijowem.

„Głośne oświadczenia ze strony przedstawicieli polskich władz pod adresem Ukrainy i jej kierownictwa, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie, wywołują poważne zaniepokojenie i nie powinny pozostać bez należytej reakcji” – napisał Swiatosław Cehołko na Facebooku.

Oświadczył, że prezydent Petro Poroszenko zainicjował nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Ukrainy i Polski „w celu wzmocnienia partnerstwa strategicznego między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską oraz uniknięcia dalszej eskalacji napięcia, mając świadomość konieczności rozwiązania wszelkich problematycznych kwestii w stosunkach dwustronnych wyłącznie w cywilizowany sposób”.

Swiatosław Cehołko przypomniał oświadczenie MSZ Ukrainy z ubiegłego wtorku, które w reakcji na wypowiedzi polskich polityków w sprawie sporów historycznych między oboma krajami zapewniło, że na Ukrainie nie ma polityków antypolskich.

Również w ubiegły wtorek prezydent Andrzej Duda powiedział, że oczekuje od prezydenta Ukrainy i jego współpracowników, a także od premiera Wołodymyra Hrojsmana, że ludzie otwarcie głoszący poglądy nacjonalistyczne i antypolskie nie będą zajmowali ważnych miejsc w ukraińskiej polityce.

„Ponieważ tacy ludzie nie budują relacji pomiędzy naszymi krajami, oni je burzą. Więc tacy ludzie w wielkiej polityce, w polityce, która ma międzynarodowe znaczenie, nie powinni mieć od strony ukraińskiej miejsca” – powiedział Andrzej Duda w TV Trwam i w Radiu Maryja.

Z kolei w ubiegły piątek MSZ w Kijowie oświadczyło, że na Ukrainie nie ma nastrojów antypolskich, a spory historyczne należy rozwiązywać zgodnie z chrześcijańską zasadą „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”, a nie narzucając swój punkt widzenia.

Kancelaria Prezydenta pozytywnie odnotowała wówczas propozycję strony ukraińskiej. Podawała, że prezydent Andrzej Duda „liczy także na osobiste działania prezydenta Petra Poroszenki w kontekście obecnego stanu dwustronnych relacji”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl