PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA

PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych – poinformował we wtorek prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku.

Jak dodał, pierwsza umowa na regularne dostawy LNG z USA obejmuje dziewięć ładunków. Piotr Woźniak powiedział, że cena gazu jest absolutnie konkurencyjna.

PGNiG ogłosiło, że zgodnie z umową gaz ma pochodzić z terminala Sabine Pass w Luizjanie, a będzie odbierany w terminalu w Świnoujściu. Wszystkie koszty i ryzyka – skroplenia, frachtu, ubezpieczeń – ponosi sprzedający.

„W ciągu półtora roku chcemy zbudować cały portfel dostaw” – powiedział dziennikarzom Piotr Woźniak. Jak dodał, chodzi „być może o gaz z USA, być może z innych kierunków”.

PGNiG podkreśliło, że to pierwszy średnioterminowy kontrakt zawarty przez biuro tradingowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Londynie utworzone w lutym 2017 r. do prowadzenia międzynarodowego handlu LNG. Biuro działa jako oddział spółki PGNiG Supply & Trading GmbH.

PAP/RIRM

drukuj