PG: chcemy wprowadzić instytucję sędziego pokoju

Chcemy, by w Sejmie powstała komisja ds. konstytucyjno-organizacyjnych sądownictwa, której zadaniem byłoby rozważenie wprowadzenia instytucji sędziego pokoju – poinformował minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że zajmowałby się on drobniejszymi sprawami.

Jak mówił minister na piątkowej konferencji po spotkaniu z premier, takie rozwiązania nie są możliwe w ramach obecnej Konstytucji.

„Poprosiłem panią premier, a wcześniej też przeprowadziłem rozmowy natury politycznej, by w Sejmie rozważyć powołanie komisji, która zajmowałaby się sprawami konstytucyjno-organizacyjnymi dotyczącymi sądownictwa. Chodzi mianowicie o to, by zastanowić się bardzo poważnie nad pewnym przełomem w zakresie organizacji sądownictwa i wprowadzeniem tzw. instytucji sędziego pokoju” – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Prokurator Generalny dodał, że jest to propozycja przedstawiona mu m.in. przez lidera „Kukiz’15” Pawła Kukiza.

„Często słyszymy dyskusje na temat większego udziału obywateli we wpływie na to, kto jest sędzią. A przecież takie sprawy proste, drobne związane ze sporami w lokalnej społeczności mogliby rozwiązywać ze spokojem właśnie ci sędziowie pokoju” – wyjaśnił minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro zaznaczył, że takie rozwiązania znane są m.in. ze Stanów Zjednoczonych.

„Jednocześnie przecież byłoby odwołanie do drugiej instancji sądów profesjonalnych. Ale tego nie da się zrobić w ramach dzisiejszej Konstytucji, która przewiduje bezwzględny udział Krajowej Rady Sądownictwa w powołaniu sędziów, którzy muszą być nieodwoływalni” – powiedział.

Min. Ziobro podkreślił, że jeśli dla takich rozwiązań uda się znaleźć ponadpartyjne poparcie, „po analizie faktycznego realnego obciążenia sędziów i diagnozie sytuacji”, będzie można przystąpić do „spłaszczenia struktury sądownictwa”.

„To jest perspektywa przyszłego roku” – sprecyzował.

PAP/RIRM

drukuj