fot. pfn.org.pl

PFN rusza z projektem „I love Poland”

Polska Fundacja Narodowa rusza z projektem „I love Poland”. Przedsięwzięcie ma promować Polskę, ale także szkolić polskich żeglarzy.

 „I love Poland” to kolejny projekt, a zarazem jacht Polskiej Fundacji Narodowej. Ma promować Polskę, ale także przygotować naszych żeglarzy do regat – powiedział prezes fundacji Filip Rdesiński.

 – To, co jest niezwykle ważne, a może i najważniejsze w tym projekcie, to jest przede wszystkim szkolenie. My jesteśmy nastawieni na to, żeby przez najbliższe lata wyszkolić profesjonalną kadrę polskich żeglarzy regatowych, morskich, którzy są w stanie ścigać się w największych regatach na świecie – wskazał Filip Rdesiński.

A będzie czym się ścigać, bo zakupiony jacht to prawdziwa „formuła jeden” wśród żaglówek – zaznaczył Jarosław Kaczorowski, kapitan jachtowy i motorowodny.

 – Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych jachtów, jakie w historii regat oceanicznych zostały zbudowane. Teraz już się buduje do tych regat mniejsze jachty i nie tak ekstremalne. Bardzo się cieszę, że dano nam do ręki takie piękne narzędzie. Musimy tę łódkę opanować, bo nie jest łatwa – przyznał Jarosław Kaczorowski.

Załoga wystartuje w regatach oceanicznych.

 – To jest jakby rajd Paryż-Dakar na morzu, tylko o wiele trudniejszy od rajdu Paryż-Dakar. Dlatego łódka jest bardzo szybka, ale jest też zbudowana tak, żeby przetrwać najtrudniejsze warunki na morzu – dodał kapitan.

Polska Fundacja Narodowa wydała na jacht blisko 900 tys. euro. To jednak dopiero początek wydatków. Jak zapowiadają inicjatorzy, projekt wystartuje pod koniec września tego roku.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj