PE przyjął projekt unijnej polityki rybołówstwa

PE przyjął projekt gruntownej reformy unijnej polityki rybołówstwa, zakazującej wyrzucania przez rybaków części połowów z powrotem do morza, a także przeławiania.

Nowa polityka rybołówstwa, choć ma wiele minusów, to jednak w kontekście tego, co mieliśmy dotychczas, daje ogromne szanse na to, by polskie rybołówstwo mogło funkcjonować, mogło mieć szanse rozwoju – powiedział europoseł Marek Gróbarczyk.

Były minister gospodarki morskiej podkreśla, że obecnie już wdrażana polityka rybołówstwa ma dla nas istotne znaczenie pod kątem drobnego rybołówstwa, które stanowi 95 proc. Zawraca uwagę, że polskie rybołówstwo jest ekologiczne.

– Nie można już twierdzić, że to polskie rybołówstwo jest nieekologiczne, że działa ono na szkodę środowiska naturalnego. Polskie rybołówstwo jest jednym z najbardziej ekologicznych, ponieważ przede wszystkim jest nastawione na konsumpcję, na połowy ryb trafiających na stoły obywateli, natomiast nie zajmuje się produkcją mączki rybnej czy oleju rybnego (…). To podstawowa kwestia, której powinniśmy bronić i wspierać. Bezwzględnie nasze rybołówstwo jest ekologiczne i to potwierdza obecnie przyjęta wspólna polityka rybołówstwa – zaznacza europoseł Marek Gróbarczyk.

Eurodeputowany dodaje, że ważną kwestią jest też uruchomienie programów wsparcia dla młodych rybaków, które pozwolą im wejść do zawodu, m.in. poprzez modernizację łodzi.

– Aby ten zawód znalazł kontynuację właśnie w młodym pokoleniu, w dzieciach rybaków, którzy od setek lat zajmują się rybołówstwem, a dzisiaj w wyniku realizacji tej dotychczasowej polityki, musieli się złomować bądź odchodzić od swojego zawodu. Ta polityka daje szansę realizacji i wspierania naszego rybołówstwa z jednym zastrzeżeniem: musi być jeszcze rząd, który będzie chciał to realizować – zaznacza polityk.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl