PE: Cztery rezolucje dotyczące Polski

W Parlamencie Europejskim są cztery projekty rezolucji, które dotyczą kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Podczas środowych obrad europosłowie zdecydują, która z nich zostanie przegłosowana.

Pierwszy projekt złożyła Europejska Partia Ludowa,  do której należą europosłowie Platformy Obywatelskiej wspólnie z socjalistami, liberałami, Zielonymi i lewicą.

Większościowy projekt rezolucji stwierdza, że PE jest poważnie zaniepokojony paraliżem Trybunału w Polsce. Wzywa polski rząd do publikacji wyroków Trybunału oraz do wdrożenia opinii Komisji Weneckiej Rady Europy o nowelizacji ustawy o TK.

Kolejny projekt rezolucji złożyli Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Europoseł prof. Ryszard Legutko, wiceszef frakcji EKR mówi, że kontrprojekt jest potrzebny, gdyż informacja o Polsce jest jednostronna i nierzetelna.

– Trzeba pamiętać, że Polska i jej obecny rząd jest kwalifikowany jako zagrożenie dla tej ortodoksji europejskiej. Stosuje się tam rozmaite środki, aby władzę Polski zdyscyplinować. To, co zostanie zaakceptowane, to jest stanowisko większości, które, właściwie upraszczając, sprowadza się do tego, że Trybunał Konstytucyjny jest opanowany przez bezwzględną większość nominatów jednej partii – Platformy Obywatelskiej – i taki stan rzeczy ma być przyjęty. Uważamy to za absurdalne oraz niezgodne z zasadami demokratycznymi – zaznacza prof. Ryszard Legutko.

Eurosceptyczna frakcja Europa Narodów i Wolności w PE, złożyła trzeci projekt rezolucji o sytuacji w Polsce. Podkreślono w nim, że Unia Europejska nie może ingerować w sprawy wewnętrznej polityki państw członkowskich.

Czwarty projekt wpłynął od eurosceptyków z Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej. W projekcie podkreśla się, że kryzys wokół Trybunał Konstytucyjny to wewnętrzna sprawa Polski, a UE i jej instytucje nie mają prawa w nią ingerować.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj