Patriotyzm musi być mądry

Wypowiedź prof. Wojciecha Polaka dla Radia Maryja.

Wbrew pozorom patriotyzm jest pojęciem dosyć złożone. Pierwsza jest oczywiście miłość do Ojczyzny. Ale w czym ta miłość do Ojczyzny powinna się przejawiać? Szkolne definicje mówią o tym, że miłość do Ojczyzny w dzisiejszych pokojowych czasach powinna się przejawiać w dobrze wykonywanej pracy zawodowej, spełnianiu swoich obowiązków, także w angażowaniu się w życie społeczne, w różne inicjatywy obywatelskie. To jest wszystko jest prawdą.


Pobierz Pobierz

To jest altruizm, to są bardzo ważne prawdy, ale uważam, że są to prawdy trochę na czas pełnej stabilizacji i pokoju. Może kiedyś patriotyzm będzie się do tego sprowadzał i to jest bardzo dobre. Natomiast dzisiaj żyjemy w czasach trudnych, skomplikowanych i patriotyzm oprócz tego wszystkiego wymaga także troski, odpowiedzialności za Ojczyznę i umiejętności analizowania, odgadywania zagrożeń, które nad Ojczyzną wiszą.

To jest bardzo ważne w rozeznaniu cech dzisiejszego patriotyzmu. Musimy sobie zdawać sprawę, że zagrożeń jest wiele. Obecnie mamy do czynienia z zagrożeniami wewnętrznymi spowodowanymi działaniami obecnego rządu, więc totalitaryzacja systemu władzy, wykluczanie wielu ludzi z życia społecznego, czy publicznego,  także wycofywanie się państwa z wielu jego obowiązków, zagrożenie utraty suwerenności.

Teraz dzieją się procesy wspierane przez obecną ekipę rządzącą, które zagrażają naszej suwerenności. Ten ostatni czynnik łączy się z zagrożeniami zewnętrznymi. Niestety jesteśmy w takim miejscu Europy i świata, w jakim jesteśmy. Z jednej strony jedno mocarstwo Rosji, dla której jesteśmy ciągle utraconą strefą wpływów, która  nie może tego przeboleć, i robi wszystko, żeby nam utrudnić życie. Z drugiej strony mamy Niemców, którym śnią zakurzone, lecz ciągle odgrzebywane koncepcje lidera Europy, a więc dominacji politycznej i gospodarczej w Europie Środkowej.

Niemcy wykonują różnego typu działania, aby sobie nas podporządkować, skolonizować. Z trzeciej strony mamy Unię Europejską. Obecny kryzys pokazał, ze dominują tendencje egoistyczne i każdy ciągnie w swoją stronę. Trzeba ogromnej siły determinacji, żeby zadbać o interesy narodowe. Dzisiejszy Polak – patriota musi sobie zdawać z tego wszystkiego sprawę. Musi odpowiednio reagować. Musi włączać się w życie publiczne i  społeczne, żeby te zagrożenia minimalizować tak, żeby pozostawić naszą Ojczyznę niepodległą przyszłym pokoleniom.

Mamy Polskę niepodległą, to wielki dar. Musimy ten dar szanować, nie możemy go umniejszać i sami dobrowolnie wyzbywać się swojej suwerenności. Musimy pamiętać, że patriota to także człowiek, który dba o przekazywanie tego patriotyzmu młodym pokoleniom, które także przywiązują dużą wagę do atrybutów związanych z patriotyzmem. Patriota kocha historię, szanuje i ją kultywuje.  Kultywuje także pamięć o wspaniałych polskich bohaterach, 11. listopada, czy 3. Maja wywiesza flagę narodową, idzie na Mszę św. za Ojczyznę, modli się za nią i przekazuje – jeszcze raz to podkreślę – młodemu pokoleniu wspaniałe dziedzictwo w różnych formach.

Można oczywiście historię Polski, czy poczucie patriotyzmu przekazywać w formie atrakcyjnej, to się często dzisiaj robi. Mam na myśli różne grupy rekonstrukcyjne, ciekawe filmy historyczne itd. Historia Polski jest piękna, atrakcyjna i można powiedzieć, ze patriotyzm Polski łączy się z poczuciem dumy z tej historii. To jest bardzo ważna rzecz. Patriota musi być dumny z Ojczyzny.

Nie tylko powinien odczuwać wdzięczność dla dawnych pokoleń, które pozostawiły nam tę Ojczyznę, ale musi także być dumny z naszej historii, tradycji, wiary, języka, kultury, ze wszystkiego, co stanowi Polskę. My, Polacy jesteśmy czasami trochę zakompleksieni. To jest bardzo niedobre, gdy uważamy, że inne narody są lepsze. Często te kompleksy pozbawione są zupełnie sensu i musimy właściwie z nimi walczyć. Musimy pamiętać, że to wielka rzecz być Polakiem. Musimy być dumni, że jesteśmy Polakami.

Dawniej patriotyzm wymagał większych ofiar niż dzisiaj. Wymagał także ofiary krwi, życia, czasami poświęcenia wielu lat życia ludzi. Ludzie często siedzieli w więzieniach, cierpieli z powodu swojej postawy, czynnego wyrażania patriotyzmu walki o Ojczyznę, o wolną Polskę. W tej chwili poświęcenie też jest potrzebne. Może ofiary życia nie musimy składać, chociaż byłoby dobrze, gdybyśmy byli przygotowani do wszystkiego, bo historia może się różnie potoczyć.

Historia ma różne zakręty, więc musimy sobie zdawać sprawę, że się kiedyś o nas upomni, oby nie. Oby tak nie było i oby do tego nie doszło, ale ta gotowość do poświęcania się dla Ojczyzny jest cechą patriotyzmu dawnego i dzisiejszego również. Dzisiejszy patriotyzm to raczej codzienna praca dla Ojczyzny, dla bliźniego, także solidarność wspólnotowa. Nie jest dobrym patriotą ten, kto wie, że jego sąsiad nie ma chleba na kolację i on temu sąsiadowi nie pomoże.

Tutaj postawa patriotyczna łączy się wręcz z postawą chrześcijańską, bo to jest wszystko blisko związane. Z drugiej strony musimy pamiętać o zagrożeniach które czyhają ze wszystkich stron na Polskę, o reagowaniu na nie. Patriotyzm współczesny musi być patriotyzmem bardzo mądrym, przemyślanym. Patriota musi snuć refleksję, musi czytać, dowiadywać się o tym, co się dzieje. Poza tym musi sięgać do środków masowego przekazu, żeby móc odgadywać zagrożenia i im przeciwdziałać.

 

Wypowiedź prof. Wojciecha Polaka.

RIRM

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl