PAP/Maciej Kulczyński

Partie polityczne pracują nad listami wyborczymi

O tym, kto znajdzie się na kolejnych miejscach list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości dyskutował we wtorek komitet polityczny partii rządzącej. W piątek swoich przedstawicieli zaprezentuje Koalicja Obywatelska. 

Niespełna dwa tygodnie temu prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił nazwiska jedynek na listach wyborczych.

– Mamy jedynki, które w naszym głębokim przekonaniu będą mogły w sposób właściwy wykonywać swoje zadania – wskazał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

To m.in. w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński, w Chełmie wicepremier Jacek Sasin, a w Wałbrzychu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

We wtorek komitet polityczny PiS rozmawiał o kolejnych miejscach na listach.

– To jest konstruowanie takich list, które pozwolą w wyborach jesiennych wygrać Zjednoczonej Prawicy […]. Listy zawsze są ważne dla każdego ugrupowania – mówiła przed spotkaniem europoseł PiS Elżbieta Rafalska.

Na listach mogą znaleźć się mniej znane osoby – dodał europoseł partii rządzącej Ryszard Czarnecki.

– Nowe twarze, ale jednak są to już ludzie doświadczeni, bardzo często z sukcesami w Sejmie. To nie jest tak, że nowa twarz to jest ktoś z ulicy – zaznaczył Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.

To pierwsze z zaplanowanych spotkań. Do uzgodnienia są kandydaci do 41 okręgów. To ponad 900 nazwisk do Sejmu i 100 do Senatu. Kompletne listy prawdopodobnie ogłoszone zostaną w przyszłym tygodniu.

Jak podkreślił politolog dr Aleksander Kozicki, nazwiska świadczyć będą o ideowym kierunku partii.

–  Czy obrońcy życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci znajdują na tych listach godne miejsce? Jest to pewien paradoks, iż osoby wyraziste, które w życiu publicznym jasno określają się za wartościami katolickimi, wartościami patriotycznymi, często są kłopotliwe – powiedział politolog dr Aleksander Kozicki. Jak dodał, partie polityczne często promują kandydatów elastycznych ideowo, ale wyborcy szukają osób podzielających ich poglądy polityczne.

W piątek swoje listy wyborcze przedstawi Koalicja Obywatelska – mówił rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

– To będą listy obejmujące nie tylko nazwiska osób znanych z aktywności politycznej, ale otwieramy te listy na osoby, które do tej pory nie uczestniczyły w polityce partyjnej, które działały na rzecz dobra wspólnego albo działały w życiu publicznym – zaznaczył rzecznik PO.

Platforma nadal nie wie, czy Koalicja Obywatelska poszerzy się w wyborach do Senatu.

O koalicji w wyborach do Sejmu dalej rozmawia Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz’15. Według Piotra Zgorzelskiego z PSL-u do środy zapadnie ostateczna decyzja jego partii o wyborczej formule.

Ugrupowaniu Kukiz’15 jest bliżej do innego sojuszu – mówił poseł tego klubu Jarosław Sachajko.

– Najbardziej prawdopodobny – tak jak powiedziałem na początku – jest sojusz z Bezpartyjnymi Samorządowcami – powiedział poseł Jarosław Sachajko.

Pierwszy możliwy termin wyborów parlamentarnych to 13 października.

TV Trwam News/RIRM

drukuj